Okres wakacyjny to dla zakopiańskiej Straży Miejskiej czas wytężonej pracy. Jedno z najpopularniejszych miejsc, gdzie prawo jest łamane, to Kuźnice. "Wjazd do Kuźnic jest wyraźnie oznakowany, jest zakaz ruchu w obu kierunkach, dokładnie opisano też, kogo nie dotyczy. Mimo to turyści tam wjeżdżają" - mówi Wiesław Lenard, komendant Straży Miejskiej.

Reklama

Chęć wjechania samochodem jak najbliżej gór, a nawet dalej, jest wśród niektórych wczasowiczów bezgraniczna. "Wielu jak by mogło, to by nawet na Kasprowy Wierch wyjechało. Gdyby choć kawałek drogi prowadził na Giewont, to też by tam chcieli wjechać" - śmieje się szef zakopiańskich strażników.

Zmotoryzowanych amatorów turystyki górskiej nie odstraszają surowe kary. Za wjazd bez uprawnień do Kuźnic grozi mandat w wysokości nawet 500 złotych, do tego dochodzi 10 punktów karnych. "Może się zatem zdarzyć, że kierowca, który już ma jakieś drogowe przewinienia na sumieniu, może zostać pozbawiony prawa jazdy i - aby wrócić do domu - będzie musiał poszukać innego środka lokomocji" - ostrzega Lenard.