Wielkie gabaryty, paliwożerny silnik o dużej pojemności, najlepiej w układzie V8. Właśnie tak w wyobraźni wielu kierowców wygląda typowy amerykański krążownik szos. Pojazdy te wciąż wyróżniają się z tłumu i mogą być przejawem indywidualizmu właściciela. Gwarantują komfort, dynamikę… oraz często zazdrosne spojrzenia właścicieli mniej wyszukanych samochodów.

Reklama

Jednak czy za taki indywidualizm trzeba rzeczywiście pokutować w momencie kiedy samochód wymaga serwisowania? Przecież nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji, kiedy w jego aucie trzeba wymienić klocki hamulcowe, czy amortyzator… a nagle okazuje się, że potrzebne zamienniki mogą dopłynąć do nas z USA w ciągu miesiąca lub dwóch, oczywiście za odpowiednią dopłatą.

Inne / GM

"Obecnie asortyment części eksploatacyjnych które oferujemy w większości pokrywa zapotrzebowanie rynku, nawet do takich modeli jak corvette, mustang, hummer czy cadillac escalade. Części zawieszenia, silnikowe, elementy układu elektrycznego, napędowego, chłodzenia i oświetlenia są sukcesywnie wprowadzane i katalogowane w naszym katalogu" - mówi dzienikowi.pl Przemysław Kraska z Inter Cars SA.

"Asortyment jest nastawiony bardziej na współczesne samochody, ale sporo części z grup takich jak filtry oleju, świece, klocki hamulcowe mają zastosowanie w latach 80-00." - dodaje.

Pozostaje jednak pytanie, czy polskie warsztaty posiadają odpowiednią wiedzę oraz sprzęt aby móc prawidłowo naprawiać samochody z USA?

"Pojazdy amerykańskie nie są tak zaawansowane technologicznie jak europejskie i japońskie więc wiele podzespołów jest bardziej wytrzymałych. Większość napraw można wykonać w każdym warsztacie w podobnej cenie jak przy aucie europejskim. Amerykańskie auta znane są z dużych gabarytów więc przekłada się to także na dostęp do elementów demontowanych." - wyjaśnia nam ekspert Inter Cars SA.Wyjątek od tej reguły mogą stanowić niekiedy naprawy automatycznych skrzyń biegów, jednak w naszym kraju funkcjonują już warsztaty specjalizujące się także w tej dziedzinie.

Inne

Jak się okazuje, ceny samych "amerykańskich" części nie różnią się zbytnio od tych do najbardziej popularnych azjatyckich lub europejskich samochodów poruszających się po polskich drogach. Czasem, mogą być nawet miłą niespodzianką…

"Filtr oleju automatycznej skrzyni biegów do takich modeli jak voyager, neon, PT cruiser, sebring może być dobrym przykładem atrakcyjnej ceny części, bo dostępny jest w Inter Cars w cenie niemal cztery razy niższej niż taki sam filtr do europejskiego czy japońskiego samochodu." - dodaje Kraska.

Inne / GM

Jak widać samochody amerykańskie nie są wcale takie straszne jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać, więc może warto spełnić swoje marzenia i stać się właścicielem pojazdu z charakterem i amerykańską duszą.