Dostawa to efekt porozumienia, jakie firma Mitsubishi Corporation zawarła z estońskim rządem. Umowa ta obejmuje zakup uprawnień do emisji 10 milionów ton substancji szkodliwych. Realizując założenia programu GIS, estoński rząd planuje przeznaczyć Mitsubishi i-MiEV do użytku publicznego (opieka społeczna) jako element strategii mającej na celu szersze wykorzystanie pojazdów elektrycznych w Estonii.

Reklama

Estoński rząd ma nadzieję, że dzięki bezemisyjnemu układowi napędowemu modelu i-MiEV uda się ograniczyć emisję CO2. Firma MMC zobowiązała się również służyć wsparciem technicznym w procesie monitorowania redukcji emisji CO2, będącej wynikiem pojawienia się modelu i-MiEV w Estonii. Wspomniane wyżej 507 sztuk Mitsubishi i-MiEV zostanie tam dostarczone do końca roku podatkowego 2011.

Sprzedaż modelu i-MiEV rozpoczęła się w lipcu 2009 roku, a pojazd dostępny był gównie w ofercie flotowej. Od kwietnia 2010 na rynku japońskim model proponowany jest również klientom indywidualnym.

Firma MMC stopniowo zwiększa dostępność modelu na kolejnych rynkach, m.in. w Hong Kongu, Australii oraz Europie. Na jesieni tego roku model pojawi się również w salonach Kanady i USA.