Już niedługo ubezpieczyciele będą mogli sprawdzać, czy kierowcy, którzy kupują u nich polisy komunikacyjne, nie oszukują na temat zniżek. Taką możliwość da im baza danych o informacjach i wypadkach, którą w ubiegłym roku stworzył Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Reklama

Choć baza jest już gotowa od jakiegoś czasu, z jej udostępnieniem UFG czekał na zawarcie umów z ubezpieczycielami. Negocjacje w sprawie warunków korzystania z bazy, toczące się od końca ubiegłego roku, właśnie się zakończyły. Zawarcie porozumienia ma nastąpić jutro.

– Zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych zadeklarowała chęć podpisania umów – twierdzi Aleksandra Biały, rzecznik UFG.

Marek Gołębiewski, dyrektor biura zarządu w Compensie, mówi, że ubezpieczyciel będzie korzystał z bazy UFG. Według niego pozwoli ona nie tylko na sprawdzanie zniżek, ale także pomoże w likwidacji szkód czy w zapobieganiu przestępczości ubezpieczeniowej.

– Optymalnym rozwiązaniem byłaby możliwość weryfikacji szkodowości danego kierowcy na etapie zawarcia umowy ubezpieczenia – podkreśla Marek Gołębiewski. Obecnie baza umożliwia jedynie sprawdzenie osób, które już zakupiły polisę.

Z testów, które UFG przeprowadził wraz z 10 towarzystwami, wynika, że nawet co dziesiąty kierowca zataja informację o wypadkach, które spowodował, aby mniej płacić za ubezpieczenie.