Spośród marek samochodowych najczęściej sprzedawanych w Europie, to Fiat jest tą, która już czwarty rok z rzędu osiągnęła najniższą średnią wartość emisji CO2 w samochodach sprzedanych w roku 2010 - 123,1 g/km (4,7 g/km mniej w stosunku do średniej z roku 2009). To właśnie auta tego producenta pobiły konkurencję z Japonii, Francji i Niemiec. Raport opublikowała firma JATO.

Reklama

Grupa Fiat okazała się także pierwszą w rankingu z wynikiem 125,9 g/km, notując poprawę o 5 g/km w stosunku do poprzedniego roku.

Z danych firmy Jato wynika, że z roku na rok grupa Fiat sukcesywnie obniża średnie wartości emisji dwutlenku węgla. W ostatnich 4 latach, sama marka Fiat zmniejszyła średni poziom emisji o 10 proc., schodząc z wartości 137,3 do wartości 123,1 g/km CO2, wyprzedzając zatem znacznie limity przewidziane przez Unię Europejską na rok 2015, ustalone na równe 130 g/km.

"Ten wynik potwierdza zaangażowanie Grupy Fiat w ochronę środowiska, również dzięki rozwojowi prostych i pomysłowych rozwiązań, takich jak silnik TwinAir (red. jednostka jest produkowana w Bielsku-Białej), najbardziej ekologiczny turbodoładowany benzynowy silnik na świecie, zastosowaniu alternatywnego paliwa, takiego, jak metan/LPG - dziedzina, w której marka jest liderem europejskim oraz rozwój innowacyjnych technologii, takich, jak eco:Drive, innowacyjny i łatwy w użyciu program, który poprzez analizę stylu jazdy pomaga kierowcy obniżyć zużycie paliwa oraz emisję CO2 do wartości nawet lepszych niż te, które są podane w homologacji pojazdu." - powiedział dziennikowi.pl Bogusław Cieślar, szef biura prasowego Fiata w Polsce.

http://www.youtube.com/watch?v=rMPTPXZdNJg

Przypominamy, że w czasie salonu samochodowego w Genewie świat poznał Fiata 500 Coupé Zagato (zobacz film). To właśnie pod maską tego prototypu debiutuje nowy turbodoładowany dwucylindrowy silnik TwinAir o mocy 105 KM. Możliwości? 155 Nm momentu obrotowego przy 2500 obr/min i - jak twierdzi producent - absolutny rekord pod względem mocy -105 KM przy 5500 obr/min. Inżynierowie podkreślają to, że przy 124 KM z 1 litra pojemności skokowej, silnik ten jest również jednym ze światowych liderów w kwestii objętościowego wskaźnika mocy.