Eksperci techniki jazdy zalecają ponadto, by na oblodzonej drodze pamiętać o umiejętnym wykorzystywaniu ABS i oszczędnych ruchach kierownicą; pomoże to uniknąć wpadnięcia w poślizg.

Reklama

Jak powiedział Maciej Bednik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, przed wyjazdem w trasę należy sprawdzić stan wycieraczek i pamiętać o zapasie zimowego płynu do spryskiwaczy.

"To bardzo ważne, żeby podczas podróży w takich warunkach zapewnić sobie doskonałą widoczność. W bagażniku warto mieć saperkę i zapas piasku. Pomogą nam one w wyjechaniu, gdy zakopiemy się w śniegu, lub w błocie pośniegowym. Wybierając się w góry należy zaopatrzyć się w łańcuchy antypoślizgowe na koła, nie wspominam nawet o oponach zimowych" - powiedział.

Jak dodał Bednik, kierowca nie powinien prowadzić w kurtce, która może ograniczać swobodę ruchu za kierownicą. W przypadku dłuższej drogi warto ponadto robić przerwy na krótki odpoczynek.Radosław Jaskulski, instruktor techniki jazdy w Szkole Auto, powiedział, że największym błędem kierowców jeżdżących zimą jest delikatne korzystanie z hamulca z obawy przed wpadnięciem w poślizg.

"ABS nie został zamontowany w autach z myślą o skracaniu drogi hamowania, lecz po to żeby w sposób stabilny zatrzymać pojazd. Przy delikatnym hamowaniu ABS nie kontroluje w pełni trakcji i jeżeli w tym momencie skręcimy kierownicą, poślizg jest bardzo prawdopodobny. Gdy kierowca mocno wciśnie w takiej sytuacji hamulec, ABS może ustabilizować auto" - powiedział.

Jak dodał, częstym błędem popełnianym na śliskich drogach jest gwałtowne hamowanie silnikiem. "W tym momencie odciążają się tylne koła i zmniejsza się przez to przyczepność, a efektem może być poślizg. W sytuacji, kiedy jedziemy po śliskiej nawierzchni warto przejeżdżać przez zakręty na wciśniętym sprzęgle, lub na biegu jałowym, wtedy auto jest równo dociążone na wszystkie koła co skutecznie ustrzec może przed poślizgiem" - powiedział. Przypomniał, że na oblodzonej nawierzchni trzeba pamiętać o delikatnych manewrach kierownicą. Zbyt gwałtowne ruchy mogą skutkować wpadnięciem w poślizg.