Inne
Reklama

Sedan Cruze to dziś bestseller Chevroleta. "Cruze okazuje się być prawdziwą historią sukcesu. Sprzedajemy ten model w 70 krajach na całym świecie i niedawno prześcignął on Aveo, nasz najlepiej sprzedający się samochód osobowy." - mówi Wayne’a Brannona, prezes i dyrektor zarządzającego Chevrolet Europe.

Inne / GM

Teraz Chevrolet zdecydował się jeszcze mocniej wcisnąć gaz i… chce przekonać kierowców na całym świecie do jazdy elektrycznym modelem Cruze. Na początek flotę takich aut producent zdecydował się oddać w ręce mieszkańców Seulu, stolicy Korei Południowej.

Chevrolet Cruze EV (skrót od "Electric Vehicle", który oznacza pojazd z napędem elektrycznym) jest wyposażony w akumulator o pojemności 31 kWh, generujący maksymalną moc 150 kW. Flota demonstracyjna będzie szczegółowo nadzorowana w celu obliczenia zasięgu, który pojazd tego rozmiaru może osiągnąć w rzeczywistych warunkach eksploatacji.

Według testów przeprowadzonych przez LG Chem (jednego z partnerów projektu) pojazdy te mogą na jednym ładowaniu osiągnąć zasięg do 160 km. Samochody biorące udział w projekcie charakteryzują się przyspieszeniem od 0 do 100 km/h w 8,2 sekundy, przy maksymalnej prędkości na poziomie 165 km/h.

Reklama

Korzystając z typowego gniazdka domowego o napięciu 220 V, model Cruze EV może zostać naładowany "do pełna" w 8-10 godzin. Jednym z celów testów przeprowadzanych w Seulu jest także sprawdzenie specjalnego oprogramowania do szybkiego ładowania akumulatorów.

Podczas gdy w innych modelach zestawy akumulatorowe zajmują powierzchnię bagażową samochodu, w Chevrolecie Cruze EV akumulatory zostały zamontowane w podwoziu. Dzięki temu samochód Elektryczny nie traci na praktyczności - pojemność przestrzeni bagażowej pozostaje identyczna jak w konwencjonalnych pojazdach z silnikami spalinowymi.

"Choć pozostało jeszcze wiele do zrobienia, to już sam fakt, że potrafiliśmy przygotować taki model w mniej niż rok, pokazuje jak bardzo obiecujące plany szykujemy dla naszych klientów w Korei i na całym świecie" - powiedział Mike Arcamone, prezes i dyrektor wykonawczy GM DAT.