Chodzi o silniki 1.4 Turbo z Fiat Powertrain Technologies (FPT), w którym debiutowała rewolucyjna technologia MultiAir. Przypominamy, że właśnie te jednostki zdobyły prestiżową nagrodę "Engine of the year 2010/Silnik roku" w kategorii najlepszego nowego silnika roku.

Silniki 1.4 Multiair Turbo, od 135 KM do 170 KM, to owoc "downsizingu" - napędzają m.in. takie ślicznotki jak Alfa Romeo MiTo i Giulietta. Dają też moc na koła Fiata Punto Evo i Abartha Punto Evo.

Teraz przyszła kolej na Fiata Bravo… Włoski koncern ogłosił, że wprowadza na polski rynek nową wersję tego kompaktu z turbodoładowanym silnikiem 1.4 MultiAir 16V o mocy 140 KM i systemem Start&Stop montowanym seryjnie (spełnia normy emisji spalin Euro 5). Samochód rozpędza nowa, manualna, 6 biegowa przekładnia.

Zdaniem ludzi z Fiata 1.4 MultiAir to jeden z najlepszych na świecie silników benzynowych pod względem ograniczenia emisji CO2 (132 g/km w cyklu mieszanym), będący oprócz tego najlepszym w klasie jeśli chodzi o zużycie paliwa i wartości momentu obrotowego. Na dowód przedstawiają liczby - nowy motor montowany w Bravo zużywa 5,7 l benzyny na 100 km w cyklu mieszanym i osiąga maksymalny moment obrotowy równy 230 Nm przy 1750 obr./min. 

Dla niewtajemniczonych kilka słów wyjaśnień czym jest system ów MultiAir… Wynalazek konstruktorów Fiata w ewolucji silników benzynowych jest traktowany jako skok technologiczny porównywalny do tego, który miał miejsce przy wprowadzeniu technologii Common Rail w silnikach Diesla.

Jak zachwalają inżynierowie FAP w porównaniu z tradycyjnym silnikiem benzynowym o takiej samej pojemności, zespół napędowy MultiAir zapewnia wzrost mocy (do 10 proc.) i momentu obrotowego (do 15 proc.), ponadto istotne zmniejszenie zużycia paliwa (do 10 proc.) oraz emisji CO2 (do 10 proc.).

Sekretem MultiAir jest nowy elektro-hydrauliczny system sterowania zaworami. Dzięki bezpośredniej kontroli powietrza za pomocą zaworów ssących silnika, bez udziału przepustnicy, udało się zredukować zużycie paliwa oraz emisję substancji zanieczyszczających środowisko.

W Polsce Bravo z nowym silnikiem MultiAir dostępne jest w następujących wersjach - Dynamic, Emotion i Sport i kosztuje odpowiednio 67 990 zł i 76 990 zł (Emotion lub Sport).

Wraz z debiutem nowego napędu MultiAir, gamę Fiata Bravo wzbogacono o inną nowość: silnik 1.4 T-Jet 120 KM z homologacją Euro 5, który w stosunku do odpowiednika Euro 4, zmniejsza emisję CO2, z 149 do 146 g/km. Dostępny w wersji Dynamic, Fiat Bravo wyposażony w ten silnik kosztuje 60 990 zł. 

Dzięki wprowadzeniu dwóch nowych silników cała oferta jednostek benzynowych w Bravo spełnia normę Euro 5. Zielone ludziki z Greenpeace już się cieszą :)