Pan Jan K. kupił auto od firmy, w której pracował. Dostał fakturę, umowę, dokumenty auta, samochód i kluczyki. Zanim ten samochód zarejestrował, już go sprzedał - po dwóch tygodniach. Kolejnym właścicielem był zawodowy handlarz, który - jak łatwo przewidzieć - sprzedał auto po kilku dniach. Dopiero kolejny właściciel kupił samochód po to, aby nim jeździć. W wydziale komunikacji okazało się jednak, że auta nie da się zarejestrować!

Powodem był... brak numeru VIN na pierwszej umowie! Sytuacja nie była oczywiście beznadziejna, choć kłopotliwa. Jan K. podpisał z firmą, od której kupił auto, aneks do umowy, dostał fakturę korygującą, przekazał dokumenty kolejnym właścicielom i... udało się!

O tym, że dokumenty muszą być w porządku, przekonał się inny nasz czytelnik, który kupił auto, nie czytając dokumentów. Sprzedawca przy nim wypełnił dwa egzemplarze umowy kupna, ale na swoim wpisał w rubryce "cena" 10 tys. zł, a nasz czytelnik otrzymał egzemplarz z wpisem prawdziwym - 20 tys. zł. Kupujący został oskarżony o udział w przestępstwie karno-skarbowym, choć nic na tym "przekręcie" nie zyskał (skorzystał tylko sprzedawca). Wniosek? Umowa nie musi być ładna, wystarczy jeśli jest formalnie poprawna!

Nawet na kolanie, byle czytelnie
Umowa nie musi być drukowana, nie ma też obowiązku korzystania z gotowych formularzy. Musi być napisana czytelnie - to warunek. Ważne dane: nazwiska i adresy stron umowy (w tym numery dokumentów tożsamości), dane auta (koniecznie nr nadwozia - to w Polsce najważniejsze, jeśli chodzi o identyfikację pojazdu). NIP sprzedawcy będzie potrzebny, aby wpisać go do druku PCC-1, na umowie może być, ale nie musi. Nie mając pod ręką druku PCC-1, można auto kupić, a potem załatwić sprawę za pośrednictwem poczty, lepiej jednak, jeśli od razu zbierzemy wszystkie potrzebne podpisy i dokumenty.

Słownik niemiecko-polski
Poniżej podajemy słowa i zwroty, jakie można znaleźć na niemieckiej umowie sprzedaży auta. Przydadzą się np. do wypełnienia wyciętego z gazety formularza umowy.

Kaufvertrag - umowa kupna,
Kaufvertrag für ein gebra-uchtes Kraftfahrzeug - umowa kupna auta używanego
Verkäufer - sprzedawca, Käufer - kupujący
Name, Vorname - nazwisko, imię
Wohnort - miejsce zamieszkania
sonstige Vereinbarungen - pozostałe ustalenia
Marke - marka,
Typ - model,
Zulassung - rejestracja,
Erstzulassung - pierwsza rejestracja,
Kfz Brief (Kraftfahrzeugbrief) - książka pojazdu,
Fahrzeug-Ident. - Nr numer nadwozia, numer VIN
Baujahr - rok produkcji,
Hubraum - pojemność skokowa silnika,
Laufleistung - przebieg
Preis - cena,
unfallfrei - bezwypadkowy
Schaden - uszkodzenie,
Lack - lakier,
Motor - silnik
Ort - miejsce,
Datum - data,
Unterschrift - podpis

PCC-1, PCC-1/a
Obowiązkowi zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych podlega kupujący. Kupując auto, musimy postarać się o druk PCC-1 (oraz jeśli kupujemy auto wspólnie z drugą osobą albo od więcej niż jednej osoby, także druk PCC-1a). Druki można dostać w dowolnym urzędzie skarbowym lub ściągnąć z internetu. Druk wypełniamy razem ze sprzedawcą, ponieważ potrzebne są na nim jego dane i podpis.

Podatek to 2 proc. wartości auta. Druk PCC-1 można wysłać pocztą, a pieniądze wpłacić na konto urzędu. Jeśli kupimy samochód za mniejszą kwotę niż jest wart, zostaniemy wezwani do urzędu skarbowego w celu ustalenia prawidłowej wartości auta.
PCC-1 nie wypełniamy, jeśli kupowany samochód wart jest mniej niż 1000 zł.

Tu znajdziecie pełne archiwum "Auto Świata". Polecamy.