Na show w Bolonii Mitsubishi urządziło europejską premierę topowej maszyny - lancera evolution dziesiątej generacji. Z informacji, jakie przyszły z włoskiej imprezy, wynika, że zależnie od kraju samochód będzie oferowany w dwóch wersjach - GSR i najwyższej specyfikacji MR.

Reklama

W obu wypadkach 295 KM i 422 niutonometry będzie mogła przenieść półautomatyczna, dwusprzęgłowa skrzynia SST (Sport Shift Transmission). Przez sześć biegów i od razu na cztery koła. Urządzenie pozwoli także ręcznie redukować przełożenia...

Na tradycjonalistów w modelu GSR czeka pięciobiegowa ręczna przekładnia i najprawdziwszy pedał sprzęgła pod lewą nogę. To nowa skrzynia - w porównaniu do poprzedniej montowanej w evo IX - pierwszy bieg ma niższe przełożenie, dzięki czemu auto już od startu obiecuje lepszego "kopa".

Różnice między GSR a MR? Pierwszy model ma 18-calowe obręcze z dwunastoma ramionami, za nimi błyszczy układ hamulcowy Brembo. Wentylowane tarcze we wszystkich kołach są większe niż w poprzedniej generacji.

Wersja MR - pakiet High Performance obiecuje jeszcze większą frajdę niż podwozie GSR. Magiczny zestaw to specjalne, jednorurowe amortyzatory Bilstein, sprężyny śrubowe firmy Eibach, 18-calowe kute obręcze aluminiowe BBS z wyczynowymi oponami (sztywniejsze boki, lepsza trakcja) plus układ hamulcowy Brembo uzbrojony w dwuczęściowe tarcze z przodu - dzięki temu każde koło jest lżejsze o 1.3 kg.

Silnik to zupełnie nowa konstrukcja. Aluminiowy motor 2.0 MIVEC ma zmienne fazy rozrządu i doładowanie sprężarką (turbina ze stopu tytanu z aluminium). Moc i moment w akcji ogarnie system S-AWCS (Super All-Wheel Control - kontrola napędu na wszystkie koła). W dodatku nieważne na jakiej drodze - asfaltowej (Tarmac), żwirowej (Gravel) czy posypanej śniegiem (Snow).

Inteligentny układ dopilnuje właściwego toru jazdy, hamowania, sztywności zawieszenia i znoszenia na zakręcie. Wystarczy ustawić odpowiedni tryb pracy systemu sterowania napędu wszystkich kół. Co nie znaczy, że kierowca jest zbędny - evo powinien wybrać ktoś, kto znajdzie wspólny język z tą maszyną prędkości - inaczej nici ze znajomości…

W polskich salonach Mitsubishi evo X pojawi się w połowie 2008 roku. Dla zniecierpliwionych mamy galerię z najprawdziwszego, europejskiego lancera evolution