Orlen zamierza wprowadzić na rynek biopaliwa nowej generacji BIO85 (E85) - mieszaniny benzyny z bietanolem, w której udział bioetanolu wynosi do 85 proc. obj. BIO85 (E85) adresowane jest do samochodów wyposażonych w system FlexiFuel (FFV - Flexi Fuel Vehicles), czyli pojazdów z silnikami przystosowanymi do zasilania tego typu biopaliwem. Mogą być one napędzane zarówno zwykłą benzyną, jak i biopaliwem BIO 85.

Jak na razie auta tego typu cieszą się dużym zainteresowaniem użytkowników w krajach promujących wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jak Szwecja, czy Brazylia.

"Chęć świadomego rozporządzania bogactwami naturalnymi sprawia, że producenci aut i przemysł paliwowy coraz częściej inwestują w alternatywne źródła energii. Wychodzimy naprzeciw światowym tendencjom wykorzystania surowców odnawialnych w produkcji paliw, mimo faktu, że jest to jeszcze rynek niszowy" - powiedział Wojciech Kotlarek, członek zarządu PKN Orlen.

Zdaniem obu koncernów wprowadzanie nowego gatunku biopaliwa może przyczynić się do ograniczenia emisji CO2, i wesprzeć rozwój sektora rolniczego.

"Mamy duże doświadczenie związane z produkcją aut napędzanych silnikami z zapłonem iskrowym, z systemem FlexiFuel (FFV). Podpisanie umowy z liderem na polskim rynku paliwowym jest dla nas nowym doświadczeniem, które chcemy wykorzystać dla dobra kierowców nastawionych na nowe technologie." - powiedział Arkadiusz Nowiński, prezes Volvo Auto Polska.

Ile złotych za litr nowego paliwa? - czytaj dalej>>>


Kto sprzedaje samochody na E85? W salonie Volvo można wybrać jeden z trzech silników E85. Poza silnikiem 2.5FT z turbodoładowaniem, zarówno model Volvo V70, jak i S80 są dostępne w wersji z czterocylindrowym, 2-litrowym silnikiem Flexifuel (2.0F) o mocy 145 KM (107 kW). Wersje Flexifuel dla modeli Volvo S40, V50 i C30 wyposażone są w czterocylindrowy, 1,8-litrowy silnik (1.8F) o mocy 125 KM.

Ford oferuje Focusa i model C-Max oba z silnikiem 1.8/125 KM Flexifuel, który może być zasilany bioetanolem (E85), a który emituje o 70 proc. mniej CO2 niż standardowy silnik benzynowy. Saab to modele 9-5 i 9-3 BioPower. Niedawno Dacia wprowadziła do polskiej oferty Sandero z silnikiem 1.6 E85 o mocy 87 KM.

>>>Nowa, tania wersja Dacii już nad Wisłą!

PKN Orlen i Volvo Auto Polska zakładają, iż zainicjowana współpraca "przyczyni się do wypracowania nowoczesnych rozwiązań, popularyzujących zastosowanie biopaliw na bazie bioetanolu w Polsce." Podobne porozumienie o współpracy Orlen zawarł dwa lata temu z firmą Ford.Tabela - źródło forsal.pl

>>>Zobacz, czy opłaca się tankować biopaliwo