Inne
Reklama
Inne

Ten tajemniczy samochód to… ford transit. Od kiedy pojawił się na ulicach w 1965 z miejsca stał się ulubionym autem do realizowania najróżniejszych napadów na bank i innych niecnych akcji brytyjskich gangsterów. Nawet sama policja to przyznała w swoich statystykach.

Zresztą dostawczy ford jest najczęściej wykorzystywany w angielskich filmach o przygodach dobrych i złych rzezimieszków… Stał się po prostu kultowy i kropka.

Transit posłużył jako transport łupu ekipie złodziei z filmu "Angielska robota" (Bank Job). To oparta na prawdziwych wydarzeniach historia napadu na bank, odkrywająca kulisy morderstwa, korupcji i skandalu seksualnego, których tropy prowadzą do angielskiej rodziny królewskiej (wideo niżej).

>>>Zobacz, jak dużo stracisz na swoim auciepJednak takimi dokonaniami Ford raczej nie chce się chwalić :) Głośniej chciałby powiedzieć o tym, że transita używają też policjanci w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i w innych krajach m.in. jako… karetka więzienna (jak widać miecz ma dwa ostrza). Dostawczak jest także przerabiany na karetki ratunkowe czy lekkie wozy bojowe dla straży pożarnej. Samochód służy również w wojsku.

Mało kto wie, że ten wół roboczy był też... wyścigówką. Trzy wcielenia transita nazywane supervan szalały na torach (na zdjęciu niżej supervan pierwszej generacji). Drugie wcielenie supertransita zostało zbudowane na bazie innego wyścigowego Forda, modelu C100, także mającego za sobą start w słynnym 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Źródłem napędu był wyścigowy silnik V8 Cosworth DFY. Podczas prób na torze Silverstone Ford Supervan II osiąga prędkość 280 km/h.InneA oto najważniejsze momenty z życia transita - czytaj dalej>>>
A oto najważniejsze momenty w długiej historii tego modelu…

1965 - Pierwszy Ford Transit wyjeżdża z fabryki Forda w Langley pod Londynem (9 sierpnia).
Inne

1968 - Rozpoczęcie produkcji silników wysokoprężnych do Forda Transit w zakładach w Dagenham pod Londynem.

1971 - Nadwozie Forda Transit otrzymuje niewielki odmładzający retusz, polegający na wprowadzeniu kraty wlotu powietrza bardziej przypominającej stosowane w samochodach osobowych. W tym samym roku, w poniedziałek wielkanocny, niesamowity Ford Transit "Supervan" (na zdjęciu) wyjeżdża po raz pierwszy na tor wyścigowy Brands Hatch. Ta piekielna maszyna, zbudowana na podzespołach innego sportowego samochodu marzeń, Forda GT40, była napędzana 5,0-litrowym silnikiem V8, pozwalającym osiągać prędkość maksymalną 240 km/h.

1972 - Wprowadzenie do oferty rodziny wysokoobrotowych silników Diesel rodziny "York".

1974 - Premiera wersji z długim rozstawem osi o ładowności 1000 kg.

Inne

1976 - Rozpoczęcie produkcji najcięższej wersji o masie całkowitej 3,5 tony. Hamulce tarczowe przednich kół w wyposażeniu standardowym. Produkcja Forda Transit przekracza milion.A oto najważniejsze momenty z życia transita - czytaj dalej>>>


1978 - Premiera nowego modelu z bardziej opływowym kształtem przodu nadwozia. Wprowadzenie do oferty wersji z automatyczną skrzynią biegów.


1984 - Debiut silnika Diesel z bezpośrednim wtryskiem paliwa.

Reklama
Inne

1985 - 25 lipca wyprodukowany zostaje 2-milionowy egzemplarz Forda Transit. Czternaście lat po debiucie pierwszego Supervana, Ford prezentuje Supervana II. Ten egzemplarz został zbudowany na bazie innego wyścigowego Forda, modelu C100, także mającego za sobą start w słynnym 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Źródłem napędu jest wyścigowy silnik V8 Cosworth DFY. Podczas prób na torze Silverstone Ford Supervan II osiąga prędkość 280 km/h.1986 - Wprowadzenie do sprzedaży nowej generacji z "dynamicznie" wystylizowanym przodem nadwozia.

1991 - Daleko idąca modyfikacja konstrukcji części podwoziowej. W ofercie po raz pierwszy pojawia się silnik Diesel z turbodoładowaniem.

Inne

1994 - 3-milionowy Ford Transit trafia do klienta. Premiera modeli nowej generacji.A oto najważniejsze momenty z życia transita - czytaj dalej>>>


1995 - Ford Transit świętuje 30-lecie produkcji. Ford Supervan II przechodzi całkowitą metamorfozę. Nadwozie o zmienionym wyglądzie, jeden z najnowszych wyczynowych silników Forda używanych w wyścigach Grand Prix Formuły 1 i szereg innych przeróbek sprawiają, że Supervan III, podobnie jak jego dwaj poprzednicy staje się prawdziwą sensacją.


Inne

1996 - Premiera mikrobusu w wersji 17-miejscowej.

1997 - Inauguracja produkcji Forda Transit w zakładach w Hai Dong (Wietnam) i w Nanchang (Chiny).

1998 - Ford Transit otrzymuje elektronicznie sterowane układy podziału siły hamowania (EBD) i kontroli trakcji (TA).

2000 - Premiera zupełnie nowego Forda Transit, który po raz pierwszy jest dostępny w wersjach z przednim jak i tylnym napędem, zaprojektowanych na wspólnej platformie podwoziowej. 4-milionowy Ford Transit opuszcza fabrykę na 35-lecie produkcji.

Inne

2001 - Ford Transit zdobywa tytuł "Samochodu Dostawczego Roku 2001" (International Van of the Year 2001).A oto najważniejsze momenty z życia transita - czytaj dalej>>>


2002 - Oficjalna premiera Forda Transit Connect oraz Forda Transit w wersji "Jumbo" o masie całkowitej 4,25 tony. Wraz z wprowadzeniem do oferty 2,0-litrowego silnika Duratorq TDCi (125 KM), nabywcy Forda Transit po raz pierwszy otrzymują silnik Diesel z najnowszym układem wtrysku paliwa common rail.


2003 - Układ ABS włączony do wyposażenia seryjnego. Ford Transit Connect wybrany „Samochodem Dostawczym Roku 2003” (International Van of the Year 2003).

2004 - Przeniesienie produkcji Forda Transit z Genk w Belgii do zakładów w Kocaeli w Turcji.

2005 - W 40 rocznicę premiery Forda Transit produkcja przekracza próg 5 mln egzemplarzy.

2006 - Premiera obecnej generacji Forda Transit. Włączenie układu ESP do wyposażenia wielu wersji. Ford Transit zdobywa tytuł "Samochodu Dostawczego Roku 2007" (International Van of the Year 2007).

2007 - Premiera Forda Transit AWD z napędem na obie osie. Układ ESP w wyposażeniu standardowym wszystkich odmian z przednim i tylnym napędem, napędzanych silnikiem Diesel Duratorq TDCi.

2008 - W ofercie pojawia się silnik Diesel o pojemności 3,2 litra i mocy 200 KM.

2009 - Wprowadzenie na rynek Forda Transit ECOnetic.

2010 - Z taśmy montażowej zjeżdża 6-milionowy egzemplarz Forda Transit. W sierpniu Ford Transit świętuje 45-lecie produkcji.