Trudne warunki pogodowe w połączeniu ze złymi nawykami w prowadzeniu samochodu powodują, że podróż może być bardziej niebezpieczna niż zwykle. Wprawdzie 65 procent polskich kierowców deklaruje, że za kierownicą są spokojni, zawsze przygotowują się do podróży i rzadko denerwują, to wyniki badania na zlecenie firmy Navigon pokazują, że część z nich nie jest tak zrelaksowana jak twierdzi.

- Czujność warto zachować na zaśnieżonych drogach województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego - 30 procent kierowców z tych regionów przyznało bowiem, że ma problemy z opanowaniem nerwów i staje się agresywna, co wobec utrudnionych warunków na drogach może tylko przyczynić się do pogorszenia sytuacji.

Reklama

- 3/4 badanych polskich kierowców najbardziej denerwuje stanie w zimowym korku, co z kolei powoduje, że prawie połowa z nich (43,6 procent) przeklina innych kierowców.

- Podróż z osobą towarzyszącą to zazwyczaj dobry pomysł, czasem trzeba jednak uważać, z kim się wybieramy, ponieważ co 5 kierowca z województwa łódzkiego denerwuje się, jak ktoś rozmawia z nimi w czasie jazdy. Najbardziej tolerancyjni są w tym wypadku mieszkańcy województwa dolnośląskiego - tylko co 25 kierowca odpowiedział, że ma z tym problem.

- Kierowcy z województwa łódzkiego uważają się za najbardziej pewnych siebie - 25 procent deklaruje, że nigdy się nie zgubiło, zawsze wiedzą gdzie jadą, biorąc nawet pod uwagę objazdy spowodowane trudnymi warunkami pogodowymi.

- Utknięcie w zimowym korku na obszarze województwa pomorskiego nie musi być przykrym doświadczeniem, bo według badania kierowcy z tego regionu są najbardziej przyjacielscy, często ustępują innym i rzadko się denerwują… być może dlatego, że 1/3 z nich słucha w samochodzie ulubionej muzyki.

- Kierowcy z województwa mazowieckiego najczęściej mają problemy z szybkim przemieszczaniem się z jednego punktu do drugiego. To jednak nie oni najczęściej zabierają do samochodu nawigację, która pomaga wyznaczyć alternatywną trasę - okazuje się, że robią to głównie kierowcy z województwa pomorskiego (54 procent badanych) i zachodniopomorskiego (46 procent).

"Podróż na każdą odległość w obecnych warunkach pogodowych może stać się wyzwaniem. Mamy nadzieję, że nasze badanie choć trochę uświadomi możliwe postawy innych kierowców na drodze i pozwoli uniknąć problemów, bez względu na to, czy jest nim korek czy niebezpieczne zachowanie innego uczestnika ruchu drogowego." - skomentował wyniki badania, Dariusz Denkiewicz, menedżer NAVIGON w Europie Środkowo-Wschodniej.