Do zdarzenia doszło we wtorek rano na Rogatce w Kaliszu. Na skrzyżowaniu ulic Górnośląskiej z Nowym Światem taksówka zderzyła się z karetką pogotowia, która jechała na sygnałach świetlnych oraz dźwiękowych i przewoziła pacjentkę do szpitala. Przybyli na miejsce zdarzenia policjanci zabezpieczyli monitoring i ustalili okoliczności zdarzenia.

Reklama

"Sprawcą kierowca karetki"

Okazało się, że sprawcą kolizji jest kierowca karetki. Pomimo tego, że jest to pojazd uprzywilejowany, to kierowca musi zachować szczególną ostrożność. Tymczasem, ze względu na korek na ulicy, kierowca postanowił jechać w kierunku szpitala pod prąd -wyjaśniła policjantka.

Podczas czynności policji okazało się, że kierujący autem osobowym marki Skoda 29-letni kierowca Bolta był pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało 0,3 promila alkoholu w organizmie. Podróżował z pasażerką, którą także zabrano do szpitala. Zachowanie kierowcy taksówki zostanie potraktowane jako wykroczenie - powiedziała oficer prasowy

Wypadek z karetką lub radiowozem - przepisy

Reklama

Co na temat wypadków z pojazdami uprzywilejowanymi mówi prawo? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że choć poruszającemu się na sygnale pojazdowi należy bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa, to wciąż kierujący autem uprzywilejowanym takim jak karetka czy radiowóz ponosi odpowiedzialność za bezpieczne manewry. Kierowca pojazdu uprzywilejowanego również może zostać uznany winnym spowodowania wypadku, nawet jeśli w chwili zdarzenia miał włączone sygnały świetlne i dźwiękowe.