Jak argumentuje policja, nowe przepisy mają przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo na drogach oraz upłynnić ruch, który bardzo często tamowany był przez wyprzedzające się pojazdy ciężarowe. W czwartek 28 października policjanci prowadzili działania na lubuskim odcinku autostrady A2 i sprawdzali zachowanie kierowców pojazdów ciężarowych. Wnioski? Jest lepiej, choć… jeszcze nie idealnie.

Reklama

Funkcjonariusze ujawnili wykroczenia i nieprawidłowe zachowania kierowców, ale sytuacji związanych z wyprzedzającymi się nawzajem ciężarówkami było zdecydowanie mniej niż przed wejściem w życie nowych przepisów. Jedno z takich zajść możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.

Zakaz wyprzedzania ciężarówek? Jaki mandat? Co mówią przepisy

Mandat za wyprzedzanie pojazdem powyżej 3,5 t na autostradzie wynosi 1000 zł. Jeśli jednak kierowca popełni drugie takie samo wykroczenie w ciągu dwóch lat, wysokość kary podwaja się i wynosi 2000 zł. Jednocześnie kierowca otrzymuje osiem punktów karnych. Ale uwaga: istnieje luka, która dopuszcza wyprzedzanie ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych. Jest to możliwe, gdy mamy do czynienia z tzw. znaczącą różnicą prędkości: "(…)chyba że pojazd ten (wyprzedzany - przyp. red.) porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów ciężarowych o dmc powyżej 3,5 tony obowiązującej na danej drodze". Ciężarówki mogą też wyprzedzać na odcinkach o trzech pasach ruchu w jednym kierunku.

Trwa ładowanie wpisu