Toyota Motor Europe, czyli przedstawicielstwo japońskiego koncernu na Starym Kontynencie, wdraża zmiany w swoim biznesie. Polska, Czechy, Słowacja i Węgry trafią pod parasol nowej spółki Toyota Central Europe.

Reklama

W efekcie cztery rynki Europy Środkowej połączą działalność handlową, marketing i obsługę posprzedażną samochodów marek Toyota i Lexus. Koncern liczy, że taka transformacja – wspólne zamówienia i współdzielenie zapasów – pozwoli na zwiększenie wydajności łańcucha dostaw. Co w obecnej sytuacji niedoboru surowców czy komponentów jest kluczowe. Na tym jednak nie koniec rewolucji…

Toyota przenosi się z Budapesztu do Warszawy

Siedziba nowej spółki została przeniesiona z Budapesztu do Warszawy. Prezesem Toyota Central Europe został Jacek Pawlak, który dotychczas pełnił równoległe funkcje prezesa Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe. Tym samym polski menedżer awansował w strukturach europejskiej centrali Toyoty.

Reklama

W 2021 roku japoński koncern sprzedał w Polsce ponad 81 tys. samochodów. Czechy, Słowacja i Węgry to łączna sprzedaż na poziomie 31 tys. aut.

Lexus NX 450h+, czyli hybryda plug-in / Lexus

– Wraz z nową fazą rozwoju naszej działalności w Europie Środkowej, budujemy nową jakość, opierając się na dotychczasowych sukcesach w regionie. Od 2015 do 2021 roku dawna Toyota Central Europe osiągnęła niemal trzykrotny wzrost łącznej sprzedaży w Słowacji, Czechach i na Węgrzech, a średni udział w tych rynkach wzrósł ponad dwukrotnie. Gratuluję Jackowi Pawlakowi i jego zespołowi tych osiągnięć, oraz tego, że pod jego kierunkiem region Europy Środkowej stał się jednym z największych rynków Toyoty i Lexusa w Europie. Jestem przekonany, że nowa, większa Toyota Central Europe stanie się wzorem udanej konsolidacji regionalnej w TME – powiedział Tom Fux, starszy wiceprezydent ds. sprzedaży Toyoty i Lexusa w Toyota Motor Europe.

Jacek Pawlak, prezes Toyota Central Europe / Toyota
Reklama

Polak awansuje w Toyocie, Jacek Pawlak prezesem nowej spółki

Jacek Pawlak jest pierwszym Polakiem na stanowisku prezesa Toyoty nad Wisłą (od 2012 roku). W 2016 roku objął równoległe stanowisko prezesa spółki Toyota Central Europe.

– Integracja przedstawicielstw Toyoty w naszych czterech krajach czyni obszar Europy Środkowej jednym z największych rynków sprzedaży i obsługi samochodów Toyoty w Unii Europejskiej – powiedział Jacek Pawlak, prezes Toyota Central Europe. – Wypracowane w ostatnich latach schematy współpracy pozwolą pokazać potencjał TCE w regionie i wykorzystać te atuty. Nowe, znacznie większe przedstawicielstwo będzie mogło dobitniej akcentować własne stanowisko w Europie. Zmiany te przyniosą zauważalne korzyści naszym klientom, którzy otrzymają samochody Toyoty i Lexusa w wersjach wyposażenia i z ofertą finansowania jeszcze lepiej dostosowanymi do naszych lokalnych potrzeb – podkreślił.

Toyota Corolla Cross 2.0 Hybrid / Tomasz Sewastianowicz