Czarny Mercedes-Maybach S 650 Guard o numerze rejestracyjnym FN133YT to najnowsza zdobycz włoskich służb – donosi Corriere della Sera. Opancerzony samochód z 2018 roku wart 600 tys. euro (ponad 2,8 mln zł) został skonfiskowany w ramach sankcji wymierzonych w jednego z najbliższych Władimirowi Putinowi oligarchów - Aliszera Usmanowa.

Reklama

Zdaniem włoskiej gazety Władimir Putin pancernym Maybachem miał podróżować podczas swoich tajnych wizyt na Sardynii, w rejonie Porto Crevo tak uwielbianym przez rosyjskich oligarchów. Sam Usmanow przed Maybachem stracił swój legendarny jacht Dilbar, największą tego typu jednostkę pływającą na świecie o wartości 600 mln dolarów.

Mercedes-Maybach, Władimir Putin, Usmanow i mafia

Aliszer Usmanow uznawany za jednego najbogatszych ludzi w Rosji był m.in. udziałowcem klubu piłkarskiego Arsenal. Obecnie jest mocno powiązany z najpotężniejszą organizacją przestępczą świata – rosyjską mafią sołncewską. Jest przy tym oczywiście przyjacielem Władimira Putina. Jego majątek szacuje się na ok. 18 mld dolarów.

Reklama

Rosyjski oligarcha został nawet uznany honorowym obywatelem Arzacheny (miejscowość na Sardynii). Cytowany przez włoskie media burmistrz tego miasteczka, Roberto Ragnedda, na początku marca stwierdził, że ​​Usmanow regularnie gościł "głowy państw, biznesmenów i osobistości, które odgrywały fundamentalną rolę w gospodarce, kulturze i polityce na poziomie światowym".

Mercedes-Maybach S Guard / Mercedes / Daimler AG - Global Communicatio

Mercedes-Maybach S 650 Guard, czyli opancerzona limuzyna

Skonfiskowany przez Włochów Mercedes-Maybach S 650 Guard to model poprzedniej generacji. W przypadku tego auta elementy wzmacniające wykonane ze specjalnych stopów stali i innych materiałów o wysokiej wytrzymałości trafiały do wnęk pomiędzy nadwoziem a karoserią w fazie produkcji. Połączenia i złącza przejściowe materiałów wykorzystywały specjalne zakładki. Podwozie zabezpieczono opancerzeniem opracowanym dla pojazdów Guard. Z myślą o ochronie przed odłamkami wewnętrzne powierzchnie okien o grubości 10 cm są pokryte poliwęglanem. Drzwi otwiera i zamyka system hydrauliczny.

Mercedes-Maybach S 650 Guard / Mercedes / Daimler AG - Global Communicatio

Mercedes-Maybach S 650 Guard spełnia najwyższą klasę ochrony balistycznej VR10 dostępną dla pojazdów cywilnych. Taki standard wymaga by nadwozie i okna samochodu wytrzymały ostrzał z karabinu automatycznego nabojami z rdzeniem z utwardzonej stali.

Wszystkie modele z serii Guard dysponują oficjalnym certyfikatem wydanym przez urząd ds. balistyki w Ulmie i spełniają wymagania BRV 2009, wersja 2 (Bullet Resistant Vehicles – z ang. pojazdy kuloodporne). W teście nadwozie i okna muszą wytrzymać ostrzał z karabinu automatycznego przy użyciu amunicji przeciwpancernej. W porównaniu z klasą VR9 środki ochronne zgodne z VR10 wytrzymują siłę penetracji większą o ok. 20 procent.

Standardowe wyposażenie obejmuje m.in. ogumienie PAX (można na nim jechać mimo przebicia) / Mercedes / Daimler AG - Global Communicatio
Reklama

Również pod względem ochrony przed wybuchami opancerzony Mercedes-Maybach nie miał sobie równych w klasie aut luksusowych. Dach, podłoga i boki spełniają kryteria dyrektywy ERV 2010 (pojazdy odporne na wybuch), w której stosowane są tajne kryteria testowe. Po kontroli przeprowadzonej przez Federalną Policję Kryminalną Niemiec pojazd otrzymał stosowną akceptację bez żadnych ograniczeń.

Mercedes-Maybach S 650 Guard / Mercedes / Daimler AG - Global Communicatio
Mercedes-Maybach S 650 Guard / Mercedes / Daimler AG - Global Communicatio
Mercedes-Maybach S Guard / Mercedes / Daimler AG - Global Communicatio