Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Warszawie nadzoruje śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy CBŚP.

Reklama

Policjanci ustalili, że na terenie Warszawy działała zorganizowana grupa przestępcza, która wyłudzała z firm ubezpieczeniowych odszkodowania za zdarzenia komunikacyjne.

– Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że często już uszkodzone lub stare pojazdy brały udział w zderzeniu, aby potwierdzić wiarygodność uszkodzeń. Najczęściej kierowca jednego auta uderzał w drugie i na podstawie takiej kolizji zwracano się o zwrot odszkodowania. Grupa działała na terenie Warszawy oraz jej najbliższej okolicy w latach 2012-2015 i w tym czasie jej członkowie mogli wyłudzić ok. 500 tys. zł – przekazała nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

W akcji zatrzymania 11 podejrzanych wzięli udział funkcjonariusze CBŚP z Kielc, Gorzowa Wielkopolskiego, Warszawy, Radomia i Łodzi. Jedna osoba została doprowadzona do prokuratury z zakładu karnego.

Reklama

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono m.in. łódź motorową o wartości 300 tys. zł. Czterem osobom prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej osobie - kierowania tą grupą. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia oszustw i wyłudzenia odszkodowań.

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy aresztował trzy osoby. Pozostałe zostały objęte dozorami policyjnymi.