Volkswagen Grand California – seryjna produkcja tego kampera rozpoczęła się w polskich zakładach Volkswagena wiosną 2019 roku. Tysięczny egzemplarz bazującej na modelu Crafter Grand Californii wyjechał z fabryki w listopadzie zeszłego roku. A teraz jubileuszowa Grand California numer 2500 trafi do indywidualnego klienta z Niemiec.

Reklama
Volkswagen Grand California / Volkswagen

Stworzony pod zamówienie samochód napędza silnik Diesla 2.0 TDI o mocy 177 KM (130 kW) w duecie z ośmiobiegowym automatem. Kamper jest srebrno–szary. A na pokładzie przewidziano instalację i sprzęt do odbioru telewizji satelitarnej, postojową klimatyzację funkcjonującą po podłączeniu jej do źródła 230 V, montowane na dachu panele słoneczne, dostęp do internetu (karta eSIM) oraz system Discovery Media z ośmiocalowym ekranem dotykowym. To luksusowy dom na kołach.

Volkswagen Grand California / Volkswagen / Rafał Pijański infokinetik.pl

Montaż wyposażenia w przypadku egzemplarza z numerem 2500 trwał 24 roboczogodziny, a każdy pojazd to blisko 1000 specjalnych części do zabudowy. Samochód wyposażany jest m.in. w kuchnię z kuchenką gazową, zlewozmywakiem i lodówką, ogrzewanie wnętrza i podgrzewanie wody, łazienkę z prysznicem i toaletą oraz zbiornik na czystą i brudną wodę.

Volkswagen Grand California / Volkswagen

I właśnie prawdziwa łazienka to najważniejszy element odróżniający przeszło sześciometrową Grand Californię od Californii T6. W "pokoiku" o wymiarach 840x800 mm oprócz toalety i prysznica wmontowano rozkładaną umywalkę, półki z uchwytami na przybory toaletowe, szafkę ze zintegrowanym uchwytem na papier toaletowy, która chroni go przed zawilgoceniem, haczyki na ręczniki i wentylację w dachu. Zbiornik wody Grand Californii pomieści 110 litrów. Światło w łazience zapala się automatycznie dzięki standardowo montowanym czujnikom ruchu.

Rośnie produkcja

– Nasza fabryka jest jedyną w Grupie Volkswagen produkującą model Grand California – powiedziała Stefanie Hegels, dyrektor fabryki. Jego produkcja dynamicznie się zwiększa. Zakład w Białężycach znany jest w całej Grupie Volkswagen z tego, że wykonuje zabudowy specjalne, zgodne z indywidualnymi potrzebami klienta. W tej chwili blisko ¼ naszej produkcji stanowią takie właśnie pojazdy, a najnowsza Grand California jest tego najlepszym przykładem – wyjaśniła.

Volkswagen Grand California / Volkswagen / Rafał Pijański infokinetik.pl
Reklama

Głównymi rynkami zbytu dla Grand Californii są: Niemcy, Hiszpania i Wielka Brytania. Polska znajduje się na 5. miejscu jeśli chodzi o sprzedaż tego modelu, wyprzedzając np. Szwecję, Francję czy Włochy. A do wzrostu popularności kamperów przyczyniła się pandemia koronawirusa własny dom na kołach daje poczucie większego bezpieczeństwa na urlopie.

W 2019 roku na potrzeby produkcji Grand Californii w dziale zabudów specjalnych powstała dedykowana linia montażowa. Produkcja liniowa obejmuje montaż dachu, modyfikacje karoserii oraz montaż końcowy elementów wyposażenia. Auto poddawane jest także testom szczelności w kabinie zraszania oraz pełnej kontroli jakościowej po skończonej zabudowie.

<p>Volkswagen Grand California</p> / Volkswagen / Rafał Pijański infokinetik.pl

Prawie 7 metrów domu z silnikiem

Model Grand California oferowany jest w dwóch wersjach 600 i 680. A liczby te określają długość pojazdu w centymetrach. Oba warianty odróżnić można od siebie również wysokością i wyglądem dachu. Wersja 600 jest wyższa od 680 i wyposażona jest dodatkowo w panoramiczny dach, pod którym znajduje się drugie łóżko, idealne dla dzieci. Przestronne wnętrze i wbudowane ogrzewanie postojowe, pozwalają na komfortową podróż bez względu na pogodę. Kamper VW jest seryjnie wyposażony w system automatycznego hamowania po kolizji oraz elektromechaniczny układ wspomagania kierownicy.

Volkswagen Grand California / Volkswagen
Volkswagen Grand California / Volkswagen
Volkswagen Grand California / Volkswagen
Volkswagen Grand California / Volkswagen
Sen zapewnią miejsca noclegowe dla czterech osób, które w wersji Grand California 600 można przygotować na dwóch poziomach: w tylnej części samochodu i na wysuwanym górnym łóżku. W Grand Californii 680 natomiast, znajduje się jeszcze większe łóżko umiejscowione na dolnym poziomie, ale wzdłuż pojazdu. Gdy noce są zimne, wnętrze pojazdu ogrzać można za pomocą gazowego lub elektrycznego systemu ogrzewania / Volkswagen
Grand California wyposażona może być również w szereg udogodnień uprzyjemniających pobyt na kempingu. Są wśród nich m.in. system fotowoltaiczny, będący wyposażeniem standardowym, zapewniający dodatkową energię elektryczną potrzebną np. do zasilania lodówki, oświetlenia czy uruchomienia własnego telewizora. Opcjonalnie, Grand Californię możemy wyposażyć w klimatyzację postojową 230V czy instalację do odbioru telewizji satelitarnej. Znajdziemy tu również gniazdka USB, gniazdka 230 V i jedno gniazdko 12 V. Dzięki nim, w kuchni możesz łatwo podłączyć czajnik i ekspres do kawy, a smartfony, tablety i laptopy – na przykład w jadalni lub sypialni / Volkswagen