Volkswagen Grand California jest seryjnym wcieleniem prototypowego modelu California XXL. Niemiecki koncern właśnie ujawnił szczegóły dotyczące tego nowego auta...

– Seryjna produkcja powinna ruszyć w ciągu najbliższych miesięcy. Docelowo będziemy produkować we Wrześni ok. 2 tys. sztuk rocznie – wyliczył Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań.

Nieoficjalnie szacuje się, że w uruchomienie produkcji modelu Grand California Volkswagen zainwestuje ok. 4 mln euro.

Praca w Volkswagenie

Reklama

Wiadomo też, że VW przygotowuje się do kolejnych rekrutacji i uruchomienia trzeciej zmiany w zakładzie Craftera we Wrześni. W tym roku spółka chce zatrudnić kolejne tysiąc osób. Nie można wykluczyć, że część tych ludzi zajmie się produkcją modelu Grand California. A czego mogą spodziewać się kierowcy po aucie, w którym można mieszkać z rodziną?

Volkswagen

Ponad 6 m luksusu z łazienką i sypialniami

Volkswagen Grand California to luksusowy kamper zbudowany na bazie wytwarzanego we Wrześni Craftera. Wnętrze nowego "domu na kołach" wykończono w kolorze białym, który wprowadza przytulną atmosferę i podbija wrażenie przestronności. Podobnie jak okna otwierane z tyłu i z boku oraz duży panoramiczny dach nad podwójnym łóżkiem z tyłu pojazdu i w części mieszkalnej. Wszystkie okna są wyposażone w żaluzje i moskitiery. W kabinie kierowcy zastosowano nowy sposób zaciemnienia wnętrza.

Volkswagen

Z tyłu nowy kamper został wyposażony w przyłącze do zewnętrznego prysznica (z regulowaną temperaturą wody) – na kempingu takie rozwiązanie podnosi komfort życia i wypoczynku. Elektryczny stopień, który wysuwa się spod drzwi ułatwia wsiadanie i wysiadanie. Dwuczęściowa moskitiera w drzwiach to standard. Kolejną z nowatorskich funkcji jest możliwość sterowania głośnością muzyki w części mieszkalnej poprzez Bluetooth. Dzięki temu można słuchać utworów zapisanych na smartfonie, tablecie lub laptopie.

Volkswagen

Grand California jest wyposażona w obrotowe fotele z przodu i w podwójną kanapę w części mieszkalnej. Rodziny z małymi dziećmi docenią system mocowaniem fotelików ISOFIX na tylnej kanapie. Duży stół swobodnie mieści zastawę dla czterech osób. W skład wyposażenia kuchni wchodzą wysuwana 70-litrowa lodówka z komorą mrożącą, kuchenka gazowa z dwoma palnikami, zlewozmywak i różnej wielkości szuflady, wysuwane schowki oraz półki.

Volkswagen

Prawdziwa łazienka to najważniejszy element odróżniający przeszło sześciometrową Grand Californię od Californii T6. W "pokoiku" o wymiarach 840 x 800 mm oprócz toalety i prysznica wmontowano rozkładaną umywalkę, półki z uchwytami na przybory toaletowe, szafkę ze zintegrowanym uchwytem na papier toaletowy, która chroni go przed zawilgoceniem, haczyki na ręczniki i wentylację w dachu. Zbiornik wody Grand Californii pomieści 110 litrów. Światło w łazience zapala się automatycznie dzięki standardowo montowanym czujnikom ruchu.

Volkswagen

Opcjonalnie do Grand Californii jest oferowane piętrowe łóżko dla dzieci wraz z panoramicznym dachem. Dostępne są również takie dodatki, jak klimatyzacja dachowa z tyłu, markiza, tylny bagażnik na rowery oraz stół kempingowy i krzesła (które można schować w drzwiach). Standardowe ogrzewanie gazowe może być opcjonalnie rozszerzone o system grzewczy zasilany gazem lub olejem napędowym. Na dachu mogą być zamontowane panele słoneczne, antena satelitarna (do odbioru sygnału telewizyjnego) oraz router LTE/Wi-Fi.

Volkswagen

Grand California będzie dostępna z systemami wspomagania kierowcy i systemami multimedialnymi znanymi z nowego Craftera. Systemy asystujące obejmują Front Assist (system monitorowania przestrzeni przed autem z funkcją hamowania awaryjnego w mieście), Lane Assist (system, który pomaga utrzymać auto na pasie ruchu), Blind Spot (system monitorowania martwego pola w lusterkach bocznych), Rear Traffic Allert (system, który ostrzega o ruchu pojazdów z tyłu przy cofaniu z miejsc postojowych), Park Assist (system wspomagania parkowania), system ochrony bocznej, aktywny tempomat oraz kamerę cofania.

Sercem auta będzie silnik Diesla 2.0 TDI (producent nie zdradził jeszcze mocy, ale można spodziewać się ok. 170 KM). Napęd na cztery koła 4Motion kusi by tym kamperem wybrać się zimą na narty.

Volkswagen
Reklama

Malowanie Grand California odziedziczyła po Californii T6. Nadwozie może być w kolorze białym Candy, srebrnym Reflex lub szarym Indium. Dwukolorowe jest dostępne w kombinacjach lakierów srebrny Reflex i szary Indium, biały Candy i czerwony Cherry, biały Candy i niebieski Deep Ocean lub biały Candy i beżowy Mojave.

Volkswagen Grand California z polskiej fabryki będzie największą gwiazdą niemieckiej marki w czasie targów Caravan Salon w Dusseldorfie. Wtedy też poznamy ceny. Nowy kamper zadebiutuje na początku 2019 roku.

Volkswagen