W śledztwie dotyczącym wypadku kolumny rządowej w Oświęcimiu prokuratura zdobyła opinię z danych rejestratora rozbitego audi A8 L Security premier Beaty Szydło. Krakowscy śledczy odmówili jednak podania szczegółów.

Reklama

Z informacji prokuratury wynika, że 22 marca 2017 roku biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych im Prof. Dr Jana Sehna w Krakowie oraz biegły z Politechniki Krakowskiej "przeprowadzili w ramach ekspertyzy porównawcze badania dynamiki poprzecznej oraz wzdłużnej samochodu marki Audi A8 L 6,3 Security". To oznacza, że eksperci sprawdzili jak identyczne auto zachowuje się trakcie hamowania, skrętu czy przyspieszenia. Wiadomo, że porównaniu parametrów przez biegłych przyglądał się prokurator wchodzący w skład zespołu.

Co widzieli strażacy?

Śledczy ciągle prowadzą przesłuchania świadków. Przesłuchano dziewięciu strażaków uczestniczących 10 lutego w akcji ratowniczej na miejscu wypadku. Prokuratorzy planowali też przesłuchanie z udziałem obrońcy podejrzanego bezpośredniego świadka przejazdu kolumny rządowej.

Reklama

Poza tym śledczy mieli już uzyskać szereg opinii biegłych, w szczególności te dotyczące rodzaju i stopnia obrażeń ciała doznanych przez uczestników wypadku. Na biurko dostali też opinie toksykologiczne po badaniu próbek krwi pobranych od kierujących pojazdami uczestniczącymi w wypadku. Mają także opinię biegłych z Pracowni Badań Audiowizualnych Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Krakowie i opinię w zakresie odczytu danych zarejestrowanych przez urządzenie "UDS" z opancerzonego audi.

Wiemy, ale nie powiemy

- Kierując się dobrem prowadzonego postępowania Prokuratura Okręgowa w Krakowie nie będzie na obecnym etapie śledztwa udzielać informacji dotyczących treści i wniosków z uzyskanych opinii - skwitowali śledczy.

Przypominamy, że do wypadku doszło 10 lutego w Oświęcimiu. W ocenie policji rządowa kolumna trzech samochodów (pojazd premier Beaty Szydło jechał w środku) wyprzedzała fiata seicento; jego 21-letni kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i uderzył w opancerzone audi A8 L Security szefowej rządu, które następnie uderzyło w drzewo.