Volkswagen wygrał przetarg i na zamówienie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu dostarczył mundurowym flotę 100 transporterów T6. Auta powstały i zostały zaadoptowane do wersji patrolowej w fabryce niemieckiej marki w Poznaniu.

Reklama

Jako samochód do przeróbki na oznakowany radiowóz posłużył volkswagen transporter T6 z 3-metrowym rozstawem osi i o dopuszczalnej masie całkowitej 3,2 tony.

Po adaptacji pojazdy mają nadwozie 3-przedziałowe - może w nich podróżować 5 policjantów oraz 2 zatrzymanych w osobnej "klatce".

Volkswagen

Wszystkie transportery przekazane do służby w policji są napędzane silnikiem 2.0 TSI o mocy 150 KM. W ocenie mundurowych benzynowe jednostki napędowe lepiej niż silniki Diesla sprawdzają się w samochodach patrolowych, które są bardzo często uruchamiane i pokonują niewielkie odległości, głównie w ruchu miejskim.

Nie bez znaczenia były też kompaktowe rozmiary T6 - z długością 5 m i szerokością 1,9 m, samochód powinien sprawdzić się w mieście.

W salonie T6 ze 150-konnym silnikiem turbobenzynowym kosztuje od ok. 114 tys. zł. Szybka kalkulacja i wychodzi, że 100 nowych furgonetek VW (bez policyjnego przystosowania) kosztuje ok. 11,4 mln zł.

Transportery czwartej generacji, które nieprzerwanie są eksploatowane w policji od lat 90. służą do dzisiaj w całej Polsce.