General Motors Manufacturing Poland i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 w Gliwicach (działająca w ramach Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego) zawarły porozumienie, dzięki któremu powstanie specjalna klasa pod patronatem gliwickiej fabryki amerykańskiego koncernu do którego należy niemiecka marka Opel.

Reklama

- Najważniejszą barierą dla absolwentów szkół wchodzących na rynek pracy jest brak doświadczenia w zawodzie. Dzięki klasie patronackiej umożliwiamy uczniom zdobycie praktycznych umiejętności. Dajemy im także dostęp do światowej klasy rozwiązań w zakresie produkcji oraz tak zaawansowanych technologicznie modeli, jak opel astra - europejski "Samochód Roku 2016" - powiedział Andrzej Korpak, dyrektor generalny zakładu General Motors Manufacturing Poland - Gliwice i Tychy oraz GM Powertrain Szentgotthard.

Zawód dający przyszłość

Wiadomo, że od 1 września 2016 roku (czyli od nowego roku szkolnego) zostanie utworzona dwudziestoosobowa klasa zasadniczej szkoły zawodowej w specjalności monter mechatronik. Nabór jednak rozpocznie się wcześniej, bo już w maju - pod uwagę będą brane oceny z egzaminu gimnazjalnego oraz zainteresowania kandydatów.

Co ważne uczniowie będą kształcić się z programu obowiązującego w Polsce i w Niemczech. Dzięki temu po ukończeniu edukacji absolwenci będą mogli przystąpić do egzaminów na polskie i niemieckie świadectwo kwalifikacyjne.

Andrzej Korpak podkreślił, że powstanie klasy patronackiej to odpowiedź na potrzeby rynku. - Brakuje teraz wykwalifikowanych fachowców - stwierdził.

Początkowo przedmioty teoretyczne i praktyczne będą nauczane w szkole. Jednak z czasem uczniowie będą spędzać w gliwickich zakładach coraz więcej godzin. Dostaną także wynagrodzenie - średnio ok. 250 zł miesięcznie. Przedstawiciele fabryki mówią te pieniądze należny traktować bardziej jako stypendium, niż pensję.

Reklama

Po zakończeniu trzyletniej edukacji nowi fachowcy będą mogli liczyć na zatrudnienie w fabryce Opla w Gliwicach.