Po pięciu latach produkcji modelu juke Nissan ogłosił, że zainwestuje 100 mln funtów w produkcję nowej generacji tego crossovera. Kolejne pokolenie auta również będzie powstawać w brytyjskiej fabryce koncernu w Sunderland.

Reklama

Nowa inwestycja zapewni 6700 miejsc pracy w fabryce oraz ponad 27 tys. w łańcuchu dostaw. Zatrudnienia w zakładzie mogą szukać także Polacy mieszkający na Wyspach Brytyjskich - zresztą wielu już teraz pracuje w tamtejszych zakładach samochodowych. Przedstawiciele japońskiego koncernu twierdzą, że decyzja o lokalizacji produkcji nowego juke gwarantuje bezpieczną przyszłość w perspektywie sięgającej poza rok 2020.

- To fantastycznie, że Nissan będzie produkował nowy model samochodu właśnie tutaj, w Sunderland, zapewniając cenne miejsca pracy dla tysięcy osób w okolicy - powiedział George Osborne, kanclerz Skarbu Zjednoczonego Królestwa i deputowany do parlamentu. - Komunikat Nissana jest ważnym sygnałem, że Wielka Brytania wysuwa się na pozycję globalnego lidera w produkcji samochodów - dodał.

Wielkość produkcji w zakładach w Sunderland od trzech lat nie spada poniżej 500 tys. samochodów rocznie, z czego 80 proc. trafia na eksport na ponad 130 rynków. Najczęściej kupowanymi autami Nissana w Europie są kolejno qashqai i juke.

Poza tymi modelami aktualnie fabryka produkuje także nissana note i w 100 proc. elektrycznego nissana LEAF, a jeszcze w 2015 roku rozpocznie produkcję infiniti Q30.

Następna generacja nissana juke będzie pierwszym modelem, który zgodnie z deklaracją producenta będzie oparty na platformie CMF B Sojuszu Renault-Nissan.