Rzecznik policji Mariusz Sokołowski zaznacza, że każdy kierowca powinien samodzielnie podjąć decyzję o wymianie opon na zimowe, tak żeby nie dać się zaskoczyć porannym i czy nocnym spadkom temperatury. Policjant dodaje, że opony zimowe lepiej się sprawdzają, kiedy temperatura jest niższa i mamy dużo wody na jezdni.

Reklama

Sokołowski podkreśla, że zmiana opon nie wystarczy, żeby uchronić się przed wypadkiem. Zagrożeniem mogą być nawet śliskie liście czy kałuże na drodze. Pod taflą wody może znajdować się nierówność, która w niektórych przypadkach może doprowadzić do wypadnięcia samochodu z jezdni a nawet dachowania.

Mokra warstwa liści na jezdni czy błota może być równie niebezpieczna jak lód. Dlatego policjanci apelują jesienią o ostrożną i spokojniejszą jazdę.

Policja apeluje też do pieszych o noszenie wieczorem jasnych ubrań i elementów odblaskowych. Od września piesi poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym mają obowiązek noszenia odblasków. Niestosujący się do tego przepisu mogą być ukarani mandatem.