Tym samym sąd odrzucił zażalenie obrony, na wcześniejsze orzeczenie sądu rejonowego w tej sprawie. Po ogłoszeniu dzisiejszego wyroku, adwokat Witold Kabański mówił, że była to sprawa określająca granice wolności jednostki w Polsce.

Reklama

- Zanim się sięgnie po tak drastyczny środek jak obserwacja psychiatryczna, trzeba prowadzić wielokrotnie badania ambulatoryjne - mówił. - Biegli powinni włożyć więcej wysiłku w badanie podejrzanej - dodał Witold Kabański.


Sędzia Agnieszka Zakrzewska mówiła, że w warunkach ambulatoryjnych nie ma możliwości określenia, czy kobieta w chwili popełnienia zarzucanego jej czynu była poczytalna. W uzasadnieniu sądu zwrócono też uwagę, że w przypadku udowodnienia winy Izabelli C., wyrok skazujący na bezwzględną karę jest realny. Sędzia mówiła przy tym o okolicznościach, w jakich podejrzana popełniła zarzucany jej czyn.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pijana, która wjechała mercedesem do przejścia, dała żenujący popis w sądzie. WIDEO >>>

W grudniu ubiegłego roku pijana Izbella Ch została zatrzymana przez policję, po tym jak wjechała mercedesem do przejścia podziemnego przy Marszałkowskiej w Warszawie. Na filmie z miejskiego monitoringu widać, jak kobieta z niedozwoloną prędkością, na czerwonym świetle wjeżdża na skrzyżowanie i kończy swoją podróż w podziemnym przejściu dla pieszych. Sędzia zwracała uwagę na zagrożenia, jakie kobieta spowodowała. Zdaniem sędzi mogło ucierpieć wiele osób.

Po zatrzymaniu Izabelli C. sąd nakazał sprawdzenie, czy w chwili popełnienia wykroczenia, była poczytalna. Ponieważ badania przeprowadzone w warunkach ambulatoryjnych nie były w stanie tego wykazać, prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o skierowanie kobiety na obserwację w zamkniętym zakładzie.

Dziś sąd okręgowy prawomocnie uznał, że kobieta powinna trafić na taką obserwację. Wyrok jest prawomocny. Dzisiejsza rozprawa odbyła się zamkniętymi drzwiami.