Aktualnie oferowany ford kuga był pierwszym SUV-em średniej wielkości w Europie dostępnym z drzwiami bagażnika otwieranymi i zamykanymi elektrycznie i bezdotykowo, bez potrzeby używania rąk. Wystarczy tylko machnąć stopą pod tylnym zderzakiem. Ten dodatek okazał się prawdziwym hitem wśród kierowców...

Reklama

Z danych Forda wynika, że w roku 2013 ponad 35 700 nabywców modelu kuga - 48 proc. kupujących - zdecydowało się na ten system, przy czym w Holandii odsetek ten wyniósł aż 94 procent. Na sześciu największych rynkach zbytu Forda zdalne otwieranie pokrywy bagażnika w szczególności upodobali sobie Włosi - 60 proc. kupujących - oraz Niemcy (57 proc.). W Polsce na ten system zdecydowało się 53 proc. kupujących kugę.

System wykorzystuje dwa czujniki zamontowane w tylnym zderzaku, które wykrywają stopę kierowcy i odpowiednio reagują na wykonywany nią ruch. W ten sposób system zdalnego otwierania pokrywy bagażnika uniemożliwia przypadkowe otwarcie pokrywy, na przykład przez przebiegające pod samochodem zwierzę. Ford skorzystał z pomocy ochotników, którzy przetestowali prototypowe wersje układu - dane zebrane podczas testów posłużyły do opracowania wzorcowego ruchu stopą wykonywanego pod zderzakiem.

Nowy ford kuga może być również wyposażony w system wspomagający parkowanie Active Park Assist, system zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach Active City Stop oraz napęd na wszystkie koła, który w opinii konstruktorów analizuje warunki drogowe dwadzieścia razy szybciej, niż zajmuje mrugnięcie powieką i na podstawie zebranych informacji dostosowuje rozdział napędu pomiędzy poszczególne koła.