General Motors oficjalnie ogłosił, że nowa druga generacja chevroleta cruze nie będzie produkowana w Korei w zakładzie w Gusan. Amerykański gigant chce uruchomić produkcję tego modelu w Europie. Gdzie?

Reklama

Najpoważniejszym kandydatem ma być fabryka w Gliwicach - stwierdza, cytowany przez Reuters, niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung, który jako źródło informacji podaje wewnętrzny plan produkcji firmy.

Z dokumentów do których dotarła niemiecka gazeta ma wynikać, że chevrolet miałby trafić do śląskiej fabryki pod koniec 2014 roku.

Co na to przedstawiciele Chevroleta? Rzecznik Chevrolet Europe powiedział, że nie podjęto jeszcze decyzji gdzie będzie montowany najnowszy model cruze.

Jednak eksperci określają fabrykę w Gliwicach jako najrozsądniejszy i wręcz naturalny wybór GM na miejsce produkcji nowej generacji chevroleta cruze.

Za polskim zakładam przemawiają niskie koszty pracy (to jedyna europejska fabryka GM mieszcząca się w kraju o niskich kosztach pracy) i fakt, że astra produkowana w Gliwicach to technicznie bliźniaczy model z chevroletem cruze. W efekcie oba samochody można wytwarzać na jednej linii montażowej minimalizując koszty modernizacji czy rozbudowy fabryki.

Przypominamy, że Chevrolet był już obecny z produkcją swoich aut - aveo powstawało na warszawskim Żeraniu.

Chevrolet cruze na całym świecie od czasu debiutu na rynku w 2009 roku trafił w ręce ponad 2 mln osób - tym samym jest to najpopularniejszy model tej marki pod słońcem.

Także w Polsce cruze jest najchętniej kupowanym modelem Chevroleta - skusił ponad 1500 osób, co stanowi 1/3 sprzedaży nad Wisłą.

Chevrolet / www.weigl.biz
Reklama