Podczas wtorkowej uroczystości przekazania sprzętu do poszczególnych jednostek straż uhonorowała współpracujących z tą formacją ludzi i instytucje odznaczeniami i wyróżnieniami z okazji 20-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. Wśród wyróżnionych znalazł się katowicki oddział Polskiej Agencji Prasowej.

Reklama

Nowy sprzęt trafi do komend straży pożarnej w Będzinie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Cieszynie, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Myszkowie, Pszczynie, Rybniku i Tychach. Zakupy sfinansowała komenda wojewódzka straży, wspomagana przez fundusze ochrony środowiska (narodowy i wojewódzki) oraz samorządy.

Najważniejszym nowym nabytkiem jest nowoczesna, sterowana komputerowo drabina z systemem tłumienia drgań przęseł. To druga tego typu drabina samochodowa w Polsce. Częścią jej wyposażenia jest kosz ratowniczy, który pomieści więcej osób niż wcześniej montowane kosze. Drabina ma 40 metrów wysięgu i może bez problemu skutecznie ratować ludzi uwięzionych nawet na 12. piętrze budynku. Wart 2,5 mln zł sprzęt trafi do komendy w Bielsku-Białej.

Ponadto strażacy otrzymali m.in. cztery agregaty pompowe dużej wydajności, w tym mobilny zestaw do wody zanieczyszczonej, przydany m.in. w akcjach powodziowych.

"Dwa agregaty o największej mocy są w stanie pompować 90 tys. litrów wody na minutę. To sprzęt, którego nam brakowało podczas powodzi w czerwcu 2010 r." - powiedział komendant śląskiej straży pożarnej nadbrygadier Marek Rączka, podkreślając, że dla strażaków najistotniejszy jest obecnie nie tylko sprzęt gaśniczy, ale przede wszystkim ten dla specjalistycznego ratownictwa różnego rodzaju.

Wśród nowych nabytków są m.in. dwa ciężkie samochody kwatermistrzowskie z żurawiami hydraulicznymi oraz rozmaite samochody ratowniczo-gaśnicze do ograniczania stref skażeń. Są też auta rozpoznawcze z funkcją ratownictwa ekologiczno-chemicznego oraz lekki samochód ratownictwa technicznego, przeznaczony do usuwania skutków poważnych awarii. Jest on wyposażony w hydrauliczny i pneumatyczny zastaw do cięcia, podnoszenia i gięcia.

W kosztach strażackich zakupów partycypował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (5,7 mln zł), Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (2,3 mlnm zł) oraz samorządy (ponad 3 mln zł).

W ciągu ostatnich czterech lat katowicki WFOŚ dofinansował zakupy śląskich strażaków na kwotę ponad 54 mln zł. "Z naszych doświadczeń wynika, że środki przeznaczone na wsparcie straży pożarnej to jedne z najlepiej zainwestowanych pieniędzy" - powiedziała prezes funduszu Gabriela Lenartowicz.

Reklama

Przed przekazaniem sprzętu wręczono odznaczenia i medale z okazji jubileuszu 20-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. Otrzymali je strażacy i ludzie zasłużeni dla ochrony przeciwpożarowej. Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla woj. śląskiego otrzymał Komendant Miejski PSP w Zabrzu st. bryg. Jacek Kycia. Wręczono też medale "Za długoletnią służbę" oraz Dyplomy Komendanta Głównego PSP.