Mazda i Fiat podpisały niewiążący list intencyjny dotyczący opracowania i produkcji nowego roadstera dla japońskiej i włoskiej marki, na bazie tylnonapędowej mazdy MX-5 nowej generacji.

Jak wynika z dokumentu Mazda i Fiat stworzą dwa różne, odrębnie stylizowane, charakterystyczne dla każdej z marek lekkie roadstery z napędem na tylną oś. Wersje dla Mazdy i Alfy Romeo będą napędzane odrębnymi silnikami, wykorzystywanymi wyłącznie przez daną markę.

Zgodnie z założeniami projektu oba modele mają być produkowane w fabryce Mazdy w Hiroszimie w Japonii. Rozpoczęcie produkcji dla Alfy jest spodziewane w 2015 r.

Tworzenie sojuszy technologicznych i związanych z rozwojem produktów jest jednym z celów biznesowych Mazdy, a obecne przedsięwzięcie podjęte wspólnie z Fiatem stanowi ważny krok w tym kierunku. Współpraca z tak prestiżową marką jak Alfa Romeo nad roadsterem bazującym na nowej generacji modelu MX-5 - który jest ikoną dla Mazdy i najlepiej sprzedającym się roadsterem w historii - to szczególnie ekscytujące wyzwanie - powiedział Takashi Yamanouchi, prezes zarządu i dyrektor generalny Mazdy.

To porozumienie w wyraźny sposób demonstruje nasze oddanie marce Alfa Romeo oraz determinację do stworzenia z niej rzeczywiście globalnej marki. Partnerstwo z Mazdą pozwoli nam współpracować z uznanym w świecie liderem w obszarze konstrukcji kompaktowych samochodów z napędem na tylną oś i wprowadzić na rynek ekscytującego, stylowego roadstera, wpisującego się w tradycję marki Alfa Romeo. Cieszymy się ze współpracy z Mazdą i mamy nadzieję na utrzymanie owocnej, długotrwałej relacji - powiedział Sergio Marchionne, dyrektor generalny Fiata.

Przewiduje się, że ostateczna umowa zostanie podpisana w drugiej połowie 2012 r. Japończycy i Włosi planuj także możliwość współpracy na rynku europejskim w przyszłości.