Gang, który działał na terenie 11 województw, został rozbity przez policjantów CBŚ z Bydgoszczy i Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku, współdziałających z celnikami z Torunia, Ciechanowa i Opola - poinformowała rzecznik kujawsko-pomorskiej policji kom. Monika Chlebicz.

Funkcjonariusze we wtorek rano weszli do 90 firm, mieszkań, składów celnych i podatkowych w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, śląskim i podkarpackim. W jednym z miejsc, byłym PGR-rze w Rojewie k. Rypina (woj. kujawsko-pomorskie), znaleziono około 100 tys. litrów oleju opałowy i napędowego.

Zatrzymano 13 osób. Wśród nich są przedsiębiorcy prowadzący legalną działalność gospodarczą polegającą na handlu paliwami płynnymi.

W środę w Prokuraturze Okręgowej we Włocławku zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz naruszenia ustawy karno-skarbowej.

Sąd aresztował trzech podejrzanych na trzy miesiące i dwóch na dwa miesiące, wobec kolejnych pięciu zastosowano dozór policyjny i poręczenia majątkowe. Decyzję w stosunku do pozostałych trzech osób mają zapaść w czwartek.

Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności i wysokie grzywny. Na poczet przyszłych kar zajęto m.in. dwa ciągniki siodłowe z cysternami o łącznej wartości ok. 280 tysięcy złotych.