Jest luka prawna. Auta z kratką wcale nie znikną!

| Aktualizacja:
X

Sprzedawcy nowych samochodów martwili się, że wkrótce przyjdzie im zwinąć interes z autami z kratką. Niektórzy przestali już przyjmować zlecenia na takie auta w obawie, że fabryki nie zdążą dostarczyć samochodów przed końcem roku. Uważano, że jest to warunek konieczny do pełnego odpisu VAT.

Tymczasem sprzedawca Porsche w Polsce znalazł lukę i sposób na wydłużenie żniw na te auta na kolejne miesiące przyszłego roku. Maciej Janiszewski, szef KPI Sports Cars, wyłącznego importera Porsche w naszym kraju, twierdzi, że sylwester będzie tylko ostatnim dniem na podpisanie umowy leasingu na taki pojazd.

– Znaleźliśmy lukę w prawie, która pozwoli odpisać cały VAT, nawet jeżeli nie odbierzemy fizycznie samochodu w tym roku. Wystarczy do 31 grudnia podpisać umowę leasingową i wpłacić tzw. opłatę wstępną – mówi Maciej Janiszewski. Jak twierdzi, wraz z uzyskaniem od firmy leasingowej faktury podatnik będzie mógł odpisać część VAT w kwocie proporcjonalnej do opłaty wstępnej. Z następnym odliczeniem będzie musiał jednak poczekać do dnia fizycznego odbioru samochodu i naliczenia pierwszej raty leasingowej.

Ważna rejestracja w US

Pytanie, czy takiego samego zdania będzie urząd skarbowy? Z informacji, jakie uzyskaliśmy od Magdaleny Kobos, rzeczniczki Ministerstwa Finansów, wynika, że nie powinno być z tym żadnego problemu, pod warunkiem że umowy te zostaną zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym najpóźniej 30. dnia, licząc od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy. Dotąd zmiany nie przeszły jeszcze przez Sejm.

– Analizujemy tę sprawę. Do czasu gdy nie będziemy pewni, że jest to w pełni bezpieczne dla klientów, nie będziemy im tego komunikowali – mówi Leszek Kempiński z Kulczyk Tradex.


Ulga dla sprzedawców

Możliwość późniejszego dostarczenia aut to dobry znak dla całej branży motoryzacyjnej, bo planowane przez Ministerstwo Finansów zawieszenie odpisu VAT od samochodów z kratką uderzyć miało od nowego roku przede wszystkim w sprzedawców aut klasy premium.

Obecnie auta z kratką w tej grupie modelowej, w której są dostępne, stanowią nawet 40 proc. sprzedaży. Jak wylicza Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, do końca września 2010 r. zarejestrowano w naszym kraju ponad 54,4 tys. samochodów osobowych z homologacją ciężarową, czyli ponad 25 proc. wszystkich sprzedanych w tym czasie samochodów w Polsce. Największym wzięciem wśród polskich przedsiębiorców cieszą się Skoda, Ford, Toyota, Opel i Volkswagen.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  • ~Nicola
   2010-10-26 22:56
   O najnowszych informacjach dotyczasych auta z kratka i co sie tego tyczy vatu dowiedzialam sie od doradcy leasingowego efl, na szczescie nie zignorowal mnie, tylko wszystko wytlumaczyl. I zapewnil, ze w umowie jest punkt ktrory tego dotyczy (w dwoch innych firmach nic o tym nie wspominali, nie wiem czy z niedopatrzenia czy celowo).
  • ~ak
   2010-10-26 08:21
   Prześcignęliśmy Irlandię. Istny cud
  • ~robert
   2010-10-27 10:59
   przez takie zawilosci najlepiej przejsc wlasnie z konsultantej z firmy leasingowe. ale przyznaje, bardzo korzystna sprawa, warto nawet przyspieszyc planowany leasing samochodu.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.