Nowa Toyota Camry nadciąga do Polski

Toyota Camry nie ma łatwego życia na rynku europejskim. W 2004 roku japoński producent zdecydował o wycofaniu tego auta ze Starego Kontynentu. To był cios dla masy wielbicieli, ale pozostał wielki sentyment i duża rozpoznawalność. Okazało się, że aż 70 proc. polskich kierowców wciąż pamiętało poprzednie wcielenia Camry. Niektórzy traktowali ten samochód jako osobną markę, synonim niezawodności.

Wreszcie po 15 latach suszy przyszedł deszcz – w 2019 roku nad Wisłę wjechała 8. generacja Camry z napędem hybrydowym. Tylko w tym roku w Polsce sprzedało się ponad 3 tys. sztuk japońskiego sedana, co w segmencie E i przy modzie na SUV-y jest bardzo dobrym wynikiem. Teraz debiutuje zupełnie nowa Toyota Camry 9. generacji…

Reklama

Tak wygląda nowa Toyota Camry. To ślicznotka

Reklama

Nowa Toyota Camry jako klasyczny sedan z długą maską i kabiną przesuniętą do tyłu zyskała proporcje zbliżone do coupe. Wygląda zjawiskowo, najlepiej w historii. Na świat patrzy przez przymrużone reflektory LED w stylu lamp stosowanych w najnowszych wdaniach Toyoty C-HR i Prius. Za urodę limuzyny odpowiadają amerykańskie biura projektowe japońskiego producenta: w kalifornijskim Newport Beach i po zachodniej stronie Detroit w Ann Arbor (stan Michigan).

Nowa Toyota Camry 9. generacji / Toyota
Toyota Camry Hybrid 8. generacji / Toyota

Nowa Camry rozpieszcza wnętrzem i dużymi ekranami

Camry od progu wita nowym światem. Wnętrze otula klasyczną elegancją. Toyota radyklanie przeprojektowała kabinę i wykończyła ją materiałami lepszej jakości. Widać większą dbałość o detale. Właściwie wszystko jest ładne dla oka, intuicyjne w obsłudze i – tam gdzie trzeba – miłe w dotyku. Wrażenie ekskluzywności potęguje 12,3-calowy wirtualny kokpit zamiast zegarów.

Wzorem nowego Priusa ekran systemu informacyjno-rozrywkowego powędrował na szczyt deski rozdzielczej – teraz może mieć aż 12,3 cala i pozwala sterować nawigacją, muzyką oraz klimatyzacją. Przy czym Toyota w erze wszechobecnych ekranów jedzie pod prąd i nie rezygnuje z przycisków.

Nowa Toyota Camry / Toyota
Nowa Toyota Camry / Toyota

Nowe fotele z dłuższym siedziskiem, szyby tłumią hałas

Wizytówką Camry pozostaje przestronność. 9. generacja oferuje wnętrze, które pod względem komfortu podróżowania potrafi uszczęśliwić. Nowe fotele to zmienione wyprofilowanie oparcia oraz dłuższe siedzisko dla lepszego podparcia ud kierowcy i pasażerów.

Nowa Toyota Camry / Toyota

W obu rzędach siedzi się wygodnie, nie brak przestrzeni na nogi i nad głową. Na życzenie, z tyłu element baśniowy wprowadzi kanapa z dwoma osobnymi fotelami (podział 40:20:40). Plus na konto inżynierów od wyciszenia kabiny – wykonali bardzo dobrą robotę. A posłużyli się m.in. rozwiązaniem stosowanym w autach luksusowych – przednie boczne szyby standardowo skrywają warstwę tłumiącą hałas.

Nowa Toyota Camry / Toyota

Toyota Camry i nowy napęd 5. generacji 2.5 Hybrid. Jaka moc?

Pod maską nowej Camry Toyota postawiła na najnowszy napęd 5. generacji 2.5 Hybrid. Po modyfikacjach silnik benzynowy pracujący w ekonomicznym cyklu Atkinsona i dwa silniki elektryczne charakteryzują się większą efektywnością. W wersji z przednim napędem hybryda generuje 225 KM. Maksymalna moc jest dostępna już od 43 km/h, a nie przy 140 km/h jak w hybrydach dostępnych do tej pory. Obroty silnika pozostają niskie przy wysokich prędkościach, co umożliwia cichą pracę oraz niskie zużycie paliwa. Dostępna w Polsce obecna Toyota Camry 8. generacji wykorzystuje poprzednią 2,5-litrową hybrydę o mocy 218 KM.

Nowa Toyota Camry / Toyota

Nowa Toyota Camry AWDi - mocna hybryda 4x4

Toyota Camry pierwszy raz w historii będzie dostępna z elektrycznym napędem na cztery koła AWDi. Tu 2,5-litrowy benzyniak ze wspomagającym go silnikiem elektrycznym przekazują moc na przednie koła. Tylną oś napędza dodatkowy silnik-generator, który współpracuje z układem hybrydowym. W ten sposób kierowca dostanie 232 KM mocy systemowej i wsparcie elektrycznego układu 4x4.

Nowa Toyota Camry / Toyota

Układ AWDi to rozwiązanie znane polskim kierowcom z RAV4, co oznacza bardziej zaawansowane zawieszenie tylnej osi. W odróżnieniu od klasycznych układów 4x4 nie ma tu stałego połączenia między osiami, żadnego wału napędowego. Do napędu osi tylnej służy silnik elektryczny, a pracą całego układu steruje komputer na podstawie analizy danych. To on decyduje o rozdziale mocy między osiami. Sprytnie pomyślany system potrafi dostarczyć 100 proc. momentu obrotowego na przód lub przekierować do 80 proc. na tył (20:80).

Nowa Toyota Camry / Toyota

Czy nowa Toyota Camry trafi do Polski i kiedy? Cena?

Nowa Toyota Camry najpierw pojawi się wiosną 2024 roku na rynku USA. W Polsce japońska limuzyna jest spodziewana jesienią. Za ile? Obecna generacja kosztuje od 163 500 zł. Wyższa cena następcy nie powinna dziwić.

Nowa Toyota Camry / Toyota
Nowa Toyota Camry / Toyota
Nowa Toyota Camry / Toyota