CUPRA Born pokazuje, jaki byłby Volkswagen ID.3, gdyby powstał w słonecznej Barcelonie, a nie przemysłowym Wolfsburgu. Tak jak niemiecki bliźniak wykorzystuje platformę MEB opracowaną przez Grupę VW dla samochodów elektrycznych. Stąd niemal identyczne wymiary i proporcje. Hiszpański model jednak wydaje się mieć więcej polotu.

Reklama

Przymrużone reflektory LED, wyraźne przetłoczenia, miedziane wstawki w połączeniu z lakierem Aurora Blue wymyślonym wyłącznie dla tego auta wyglądają fenomenalnie. Producent przewidział sześć wzorów felg o wielkości 18, 19 i 20 cali.

CUPRA Born mierzy 4322 mm długości, 1809 szerokości oraz 1537 mm wysokości. Rozstaw osi wynosi zaś 2767 mm / CUPRA
Samochód będzie dostępny w sześciu kolorach lakieru: Vapor Grey, Glacial White, Geyser Silver, Rayleigh Red, Quasar Grey oraz Aurora Blue, stworzonym wyłącznie dla modelu Born / CUPRA

CUPRA Born, czyli ładniej niż elektryczny Volkswagen ID.3

Reklama

We wnętrzu mistrzem pierwszego wrażenia jest mięsista kierownica z wieńcem spłaszczonym u dołu i pokrytym perforowaną skórą. Wzorem spalinowych modeli szofer ma pod lewym kciukiem przycisk do zmiany trybów jazdy, a pod prawym uruchomienia zapasowej mocy z elektrycznego doładowania e-boost. Zaskakującym frykasem jest wyświetlacz head-up z rzeczywistością rozszerzoną – podobne rozwiązanie oferuje Mercedes klasy S. W modelu Born najważniejsze informacje zdają się być prezentowane kilka metrów przed autem – animowane czerwone strzałki pomagają w porę skręcić, a kreska poniżej pokazuje, że aktywny tempomat zauważył samochód jadący z przodu. Z kolei linie z lewej i prawej strony informują o interwencji adaptacyjnego asystenta pasa ruchu. System multimedialny z 12-calowym ekranem obsługuje standard Apple CarPlay czy Android Auto. Dane nawigacyjne można wysyłać do auta zdalnie dzięki aplikacji My CUPRA App.

CUPRA Born / CUPRA
CUPRA Born / CUPRA
CUPRA Born / CUPRA

Kierowcę i pasażera z przodu obejmują kubełkowe fotele z tkaniny SEAQUAL wytwarzanej z plastiku zebranego z mórz, oceanów i plaż. W opcji przewidziano wykończenie tapicerki i boczków drzwi materiałem DINAMICA stworzonym z przyjaznych dla środowiska mikrowłókien.

CUPRA Born przestronnością kabiny może rywalizować z Passatem. Bagażnik zapewnia 385 l pojemności / CUPRA

CUPRA Born mocniejszy niż Volkswagen ID.3 – moc od 150 do 231 KM

Najtańszy Born skrywa w podłodze podstawowy akumulator 45 kWh, który zasila 150-konny silnik zamontowany przy tylnej osi. Bateria akumulatorów 58 kWh stanowi duet z jednostką 204-konną.

Jednak prawdziwą rakietą będzie pakiet e-Boost, który dzięki oprogramowaniu podniesie moc do 231 KM. Volkswagen ID.3 jak na razie może pomarzyć o tak sportowym temperamencie...

Najmocniejszy wariant zostanie zaoferowany z dwiema wersjami akumulatorów – 77 lub 58 kWh. Pierwszy zapewni przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 7 s i zasięg ok. 540 km. W tej wersji producent umożliwia ładowanie prądem 125 kW, co przekłada się na 100 km zasięgu po 7 min pod kablem lub uzupełnienie energii z 5 do 80 proc. w 35 minut.

W przypadku mniejszego zestawu przyspieszenie od 0 do 50 km/h to jedyne 2,6 s, a sprint od zera do setki zajmie 6,6 s; jedno ładowanie powinno wystarczyć na około 420 km zasięgu.

CUPRA Born – kiedy w Polsce?

CUPRA Born pojawi się w Polsce w IV kwartale 2021 roku. A pakiet e-Boost dołączy w 2022 roku.

I to nie jest ostatnie słowo Hiszpanów. Born stanowi dopiero początek elektrycznej ofensywy. W kolejce czeka już Tavascan, czyli zjawiskowy SUV w stylu coupe. Do tego SEAT szykuje miejski samochód elektryczny, który gabarytami będzie zbliżony do 4-metrowego modelu Arona.

CUPRA Born – dane techniczne

CUPRA Born 150 KM CUPRA Born 204 KM CUPRA Born 231 KM e-Boost CUPRA Born 231 KM e-Boost & Range
Akumulator 45 kWh 58 kWh 58 kWh 77 kWh
Moc maksymalna 150 KM 204 KM 231 KM  231 KM
Maks. moment obrotowy 310 Nm 310 Nm 310 Nm 310 Nm
Zasięg (WLTP) 340 km 420 km 420 km 540 km
Przyspieszenie od 0 do 100 km/h 8,9 s 7,3 s 6,6 s 7 s
Born został wyposażony w predykcyjny tempomat ACC, system rozpoznawania znaków drogowych czy rozwiązania Travel Assist, Side and Exit Assist, Emergency Assist oraz Pre-Crash Assist / CUPRA
CUPRA Born / CUPRA
CUPRA Born / CUPRA
CUPRA Born / CUPRA
CUPRA Born / CUPRA
CUPRA Born / CUPRA
CUPRA Born / CUPRA