Premiera nowego fiata 500X odbędzie się w październiku w czasie salonu samochodowego w Paryżu. Zamówienia na samochody będziemy przyjmowali w sieci sprzedaży Fiata w Polsce już od jesieni 2014 roku. Niemniej ze względu na specyfikę naszego rynku, na którym tak ważny jest rok produkcji nie rejestracji samochodu, dostawy pierwszych sztuk 500X planujemy na początek 2015 roku - powiedział w rozmowie z portalem dziennik.pl Rafał Grzanecki, szef biura PR i komunikacji Fiat Auto Poland.

Nowy fiat 500X będzie crossoverem, czyli samochodem krzyżującym auto miejskie z vanem i podniesionym zawieszeniem stosowanym w SUV-ach. Dla kierowcy oznacza to, że kiedy zajdzie potrzeba 500X bez trudu wdrapie się na krawężnik - bez stresu o uszkodzenie zderzaka.
Samochód zostanie zbudowany na nowej platformie, którą wykorzystuje także nowy jeep renegade. Przedstawiciele Fiata zapewniają, że 500X będzie kusić urodą. 

Silniki? Można spodziewać się, że producent jako najtańszy napęd zaoferuje benzynową wolnossącą jednostkę 1.6 o mocy ok. 110 KM. Pod maskę trafi zapewne doładowany silnik 1.4 MultiAir Turbo. Mechaniczne serce 500X będzie można połączyć - podobnie jak w jeepie renegade - z automatyczną, dwusprzęgłową dziewięciostopniową skrzynią biegów. Jeśli chodzi o turbodiesle to w ofercie nie może zabraknąć 1.6 MultiJet i 2.0 MultiJet. Kiedy auto pojawi się oficjalnie?

Najmłodszy 500X dołączy do i tak już dużej rodziny fiata 500. Przypominamy, że starszym rodzeństwem podwyższonego nowicjusza będą klasyczny hatchback, kabriolet i minivan 500L. 

Fotografie 500X pochodzą z prezentacji, którą podczas konferencji inwestorskiej w Auburn Hills (Michigan w USA) pokazali szefowie koncernu. Zdjęcia zostały wykonane na linii montażowej zakładu w Melfi, gdzie niedługo ruszy seryjna produkcja tego auta.