Twórcy wyjaśniają, że diodowa technika Audi Matrix polega na podziale przednich reflektorów samochodu na szereg małych, pojedynczych diod, które współpracują z połączonymi szeregowo soczewkami lub elementami odblaskowymi. Zarządzane szybkim sterownikiem, zależnie od sytuacji na drodze, włączają się i wyłączają lub zmieniają intensywność świecenia. W opinii konstruktorów właśnie dzięki temu, zawsze precyzyjnie doświetlają drogę i oświetlają maksymalnie duży obszar, bez potrzeby stosowania mechanizmu regulującego położenie reflektorów.

Reklama
Audi

Nowa limuzyna? Wiadomo, że światła reflektorów nowego audi A8 składają się z 25 diod, połączonych w zespoły po pięć diod. Kiedy są ustawione w tryb "automatic", a światła drogowe włączone, to system uaktywnia się powyżej prędkości 30 km/h w terenie niezabudowanym, a w terenie zabudowanym powyżej 60 km/h. Reflektory diodowe Audi Matrix dają światło o krystalicznym blasku.

Audi

Gdy podczas jazdy specjalna kamera zainstalowana na pokładzie nowego A8 zidentyfikuje pojazdy nadjeżdżające z przeciwka, to reflektory Audi Matrix automatycznie dostosują zasięg i moc świateł drogowych, wyłączając odpowiednie zespoły diod. Konstruktorzy podkreślają z dumą, że system pracuje tak precyzyjnie, iż nadjeżdżające z naprzeciwka lub wyprzedzane pojazdy nie są oślepiane, natomiast przestrzeń pomiędzy samochodami oraz wokół naszego Audi jest nadal doskonale oświetlona. Im bliżej znajduje się nadjeżdżający pojazd, tym więcej diod wyłącza się lub przyciemnia.

Reklama
Audi

Po zakończeniu manewru wyprzedzania, światła drogowe świecą znów pełną mocą, na nowo włączając przyciemnione wcześniej sekcje diod. Światło, które widzi kierowca jest zawsze jasne, jednorodne i o wiele bardziej efektywne niż mechanicznie sterowane reflektory w autach innych producentów.Jedną z funkcji wzmacniających bezpieczeństwo w audi A8 jest tzw. światło rozpoznające. Do jego zadań należy rozpoznawanie idących jezdnią, poboczem lub chodnikiem pieszych. Jeśli w krytycznej odległości przed audi funkcja rozpozna postać ludzką, to pojedyncze diody na krótko trzykrotnie zabłysną, wyraźnie oddzielając pieszego od otoczenia i ostrzegając zarówno idącego jak i kierowcę. Funkcja ta współpracuje z asystentem jazdy nocą.

Audi

Ponadto diody reflektorów Audi Matrix mają doskonale sprawdzać się jako światła doświetlające zakręty. Skręcają wiązkę światła zgodnie z kierunkiem zakrętu. Korzystając z danych o pokonywanej trasie, jakich dostarcza zamontowana na pokładzie A8 nawigacja MMI Navigation plus, dostosowują się nawet na chwilę przed skrętem kierownicy sygnalizującym wjeżdżanie w zakręt. Kolejną funkcją dostępną w nowej limuzynie Audi są kierunkowskazy ze zdynamizowanym sposobem sygnalizowania. Diody kierunkowskazów zapalają się blokowo w cyklu co 150 milisekund, a sygnał świetlny kierunkowskazu przebiega w kierunku skręcania.

Audi

Przypominamy, że technologia Audi Matrix została zastosowana w wyścigowych Audi R 18 e-tron quattro, które wygrało tegoroczny 24-godzinny wyścig Le Mans. W tym przypadku na prostej oświetlają tor na odcinku ok. jednego kilometra.