Obowiązek każdego kierowcy. To musi znaleźć się w każdym aucie

Obowiązkiem każdego kierowcy jest zadbać o to, by jego samochód spełniał wymagania narzucone przez prawo. Auto musi być sprawne, dopuszczone do ruchu, a co za tym idzie - wyposażone we wszystkie niezbędne elementy. Wiedza o tym, co powinno znaleźć się na pokładzie samochodu powinna towarzyszyć nam od chwili ukończenia kursu na prawo jazdy. W praktyce bywa z tym różnie, a wśród kierowców krąży również jeden mit, choć warto zauważyć, że nie jest on raczej szkodliwy.

Nie masz tego w aucie? Grozi ci mandat

Reklama

Gdzie szukać odpowiedzi na pytanie "jakie są obowiązkowe elementy wyposażenia auta"? Odpowiada na nie Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. To w tym akcie prawnym znajdziemy adekwatne przepisy.

Reklama
Reklama

Stanowią one jasno - szans na pozytywny wynik badania technicznego nie ma bez dwóch elementów. To trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Brak któregoś z powyższych elementów może się skończyć mandatem - wnikliwy funkcjonariusz w trakcie kontroli drogowej zweryfikuje obecność jednego i drugiego. Niewielu kierowców o tym pamięta i pilnuje obecności powyższych. Czasami nie zastanawiamy się nad tym np. gdy pożyczamy od kogoś pojazd, a niezależnie od tego, kto jest właścicielem auta, mandat należy się przecież jego kierowcy.

Trójkąt ostrzegawczy / Materiały prasowe / Policja

Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Tego musi dopilnować każdy kierowca

Obecność trójkąta ostrzegawczego w aucie to kwestia bezpieczeństwa. Pozwala on odpowiednio oznakować miejsce awarii bądź zdarzenia drogowego, a kierowca jest zobowiązany do umieszczenia go w odpowiedniej odległości za pojazdem. O tym obowiązku wspomina Art. 50. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zawarte w nim przepisy stanowią, że w obszarze zabudowanym postój należy sygnalizować umieszczeniem trójkąta bezpośrednio za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m. Na drodze poza obszarem zabudowanym, trójkąt należy umieścić w odległości 30-50 m za pojazdem, a na autostradzie - 100 m za pojazdem. Oprócz tego, w razie postoju wynikającego awarii lub kolizji jesteśmy zobowiązani do włączenia świateł awaryjnych. Tak, służą one tylko i wyłącznie do tego, a nie do usprawiedliwiania chwilowego postoju na zakazie.

Jeśli chodzi o gaśnicę, to przepisy nie regulują kwestii jej legalizacji czy wożenia środka gaśniczego o określonym terminie ważności. W Rozporządzeniu jest jednak mowa o jednym szczególe, na który należy zwrócić uwagę, by spotkanie nawet z bardzo starannie podchodzącym do obowiązków funkcjonariuszem nie skończyło się dla nas karą.

Gaśnica samochodowa / Materiały prasowe / Policja

Gaśnica w aucie. Gdzie ją umieścić?

W § 11. wspominanego wyżej Rozporządzenia czytamy bowiem, że gaśnica musi być obecna "w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia". Co to oznacza w praktyce? Jeśli podczas majówkowego wyjazdu umieścimy ją np. w popularnym miejscu - pod podłogą bagażnika, a w kufrze przewozimy walizki, torby czy inne bagaże uniemożliwiające szybkie i sprawne sięgnięcie po nią w razie potrzeby, również możemy zostać ukarani mandatem! W wielu autach przewidziane jest bardziej "przepisowe" miejsce na gaśnicę - w niemieckich samochodach często znajdziemy ją pod fotelem pasażera z przodu.

Jaki mandat za brak gaśnicy i trójkąta?

Ile wynosi mandat za brak gaśnicy i trójkąta w samochodzie? Niedopilnowanie obowiązku może kosztować nas od 20 do 500 zł. Finalna kwota mandatu zależy od tego, jak do sprawy podejdzie policjant. Najczęściej nakładana na kierowców jest jednak grzywna w wysokości 100 zł.

Kontrola drogowa, mandat, policja / Materiały prasowe / Policja

Czy w aucie trzeba wozić apteczkę?

Popularne przekonanie, o którym wspominaliśmy wcześniej dotyczy rzekomego obowiązku wożenia apteczki w samochodzie. Zdaniem wielu kierowców należy ona do obowiązkowego wyposażenia auta, tymczasem z przepisów wcale to nie wynika. Skąd wziął się ten mit? Najprawdopodobniej jest to błędna interpretacja zapisów Kodeksu karnego - Art. 162. nakłada bowiem na każdego obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Nie oznacza to jednak, że w razie konieczności musimy mieć pod ręką opatrunki, bandaże czy plastry. Pierwszą pomocą w praktyce będzie odpowiednia reakcja w postaci telefonu na pogotowie ratunkowe czy upewnienie się, że poszkodowany nie jest narażony na dalsze obrażenia ciała.

Mit o obowiązkowej apteczce w aucie nie należy jednak do szkodliwych. Jeśli czujemy się na siłach, by w razie konieczności udzielenia pomocy skorzystać z wyposażenia takiego jak opatrunki czy preparaty odkażające, nie ma nic złego w wożeniu w aucie dobrze wyposażonej apteczki. Najtańsze zestawy pierwszej pomocy często nie będą przydatne w praktyce. Jeśli chcemy wyposażyć samochód w taką apteczkę, lepiej będzie wybrać nieco droższy i lepiej skompletowany produkt.

Kontrola drogowa, policja, policjant / Policja / Policja