Benzyna 95 i diesel, czyli ceny paliw hamują

Ceny benzyny, oleju napędowego oraz gazu LPG zapowiadają najnowsze raporty analityków. Jakie kwoty powitają kierowców już od poniedziałku 20 listopada?

– Po kilku tygodniach solidnych wzrostów cen paliw, w ostatnich dniach obserwowaliśmy w końcu wyhamowanie podwyżkowej tendencji na stacjach. Do tego mamy optymistyczne prognozy dla kierowców na drugą połowę listopada – koszty tankowania będą spadać – donoszą analitycy e-petrol.pl

Reklama

Na jakie zmiany cen mogą liczyć kierowcy?

Ceny paliw zaczęły rosnąć od połowy października. Na przestrzeni miesiąca tankowanie 95-oktanowej benzyny zdrożało o 8 proc., a oleju napędowego o 10 proc. Teraz nastąpił zwrot akcji i podwyżki zaczęły hamować. Efekt?

Tankowanie samochodu / dziennik.pl / Maciej Lubczyński

Dziś benzyna 95 kosztuje 6,64 zł/l, czyli identycznie jak tydzień wcześniej. W górę poszły jeszcze notowania diesla, ale podwyżka wyniosła jedynie 3 grosze – litr oleju napędowego na stacjach kosztuje średnio 6,72 zł.

– To duża ulga dla kierowców, którzy jeszcze w pierwszej połowie listopada obserwowali wzrost cen tego paliwa z tygodnia na tydzień o 20-30 groszy – zauważają eksperci.

Czarne chmury nad gazem LPG

Cena gazu LPG pozostaje stabilna – od połowy października utrzymuje się na poziomie 3,09 zł/l. Jednak zdaniem analityków powodem niepokoju dla kierowców tankujących LPG mogą być doniesienia na temat nowego pakietu unijnych sankcji, który może zawierać zakaz importu gazu płynnego z Rosji.

Nowe ceny paliw od 20 listopada. Ile będzie kosztować benzyna i diesel?

Dobra widomość jest taka, że spadek cen na rynku hurtowym daje nadzieje na obniżkę kosztów tankowania od poniedziałku 20 listopada. Ulgę odczują szczególnie kierowcy tankujący 95-kę.

Benzyna 95 ma kosztować na poziomie 6,39-6,51 zł/l. Za litr diesla na większości stacji zapłacimy przynajmniej 6,65-6,76 zł/l. Gaz LPG będzie sprzedawany w cenie 3,04-3,10 zł/l.

Paliwo Cena od 13 listopada 2023
Benzyna 95 6,39-6,51 zł/l
Olej napędowy czyli diesel 6,65-6,76 zł/l
Gaz LPG 3,04-3,10 zł/l

Zmiany cen ucieszą kierowców?

Także zdaniem analityków BM Reflex tankowanie w najbliższych dniach powinno kosztować mniej. Szczególnie, że ceny hurtowe paliw powinny jeszcze spadać. Od poniedziałku 20 listopada benzyna 95 na stacjach powinna potanieć o 10-15 gr/l, a diesel o 10-12 gr/l.

Obecnie średnie ceny na stacjach paliw są nieznacznie niższe niż przed tygodniem. Benzyna 95 kosztuje 6,54 zł/l (-1 gr/l w ciągu tygodnia). Szlachetniejsza 98-ka to większy wydatek – 7,10 zł/l. Diesel potaniał o 3 grosze do 6,71 zł/l. Gaz LPG – 3,08 zł/l.

Tankowanie paliwa na stacji / Tomasz Sewastianowicz