Benzyna 95 i diesel, czyli jakie ceny na stacjach? Od 25 września zdziwienie

Ceny benzyny, oleju napędowego oraz gazu LPG zapowiadają najnowsze raporty analityków. Jakie kwoty powitają kierowców?

– W drugiej połowie września na stacjach paliw w Polsce po raz kolejny spektakularnie potaniały paliwa. Już na coraz większej liczbie stacji widzimy ceny benzyny 95 oraz oleju napędowego poniżej poziomu 6 zł – powiedziała Magdalena Robak, analityk rynku e-petrol.pl.

Reklama

Ceny paliw na stacjach w Polsce najniższe od ataku Rosji na Ukrainę

Ostatni raz takie ceny notowano przed rosyjską agresją na Ukrainę. Koszty tankowania spadają mimo, że na giełdach naftowych panuje tendencja zwyżkowa, a złotówka osłabia się w relacji do dolara amerykańskiego.

W mijającym tygodniu najbardziej spadła cena benzyny 95. W porównaniu do ubiegłego tygodnia 95-ka jest tańsza 26 groszy i kosztuje przeciętnie 6,13 zł/litr.

Reklama

Benzyna tanieje rekordowo, diesel nie jest gorszy. Coś dziwnego dzieje się z cenami paliw

Duża obniżka dotyczy także oleju napędowego. Diesel potaniał o 20 groszy do poziomu 6,05 zł/litr. Również gaz LPG także zaczął tanieć. Obniżka o 4 grosze skutkuje ceną ok. 2,85 zł/litr.

Paliwo Cena Zmiana
Benzyna 95 6,13 zł/litr taniej o 26 groszy
Olej napędowy czyli diesel 6,05 zł/l -20 groszy
Gaz LPG 2,85 zł/l -4 grosze

Od poniedziałku 25 września wielkie zmiany cen na stacjach, bariera 6 zł przebita (TABELA)

– Na świecie ceny ropy idą w górę. Jednak w przyszłym tygodniu z uwagi na bardzo duże obniżki cen paliw w hurcie będziemy widzieć również znaczące przeceny na stacjach. Ceny benzyny 95 oraz diesla spadną znacząco poniżej 6 zł/litr oceniła Robak.

W przypadku benzyny 95 obniżka wyniesie ok. 20 groszy na litrze do ceny 5,89-6,01 zł/l. Diesel ma kosztować 5,87-5,99 zł/l. Cena gazu LPG - 2,73-2,83 zł/l.

Paliwo Cena od 25 września 2023
Benzyna 95 5,89-6,01 zł/l
Olej napędowy czyli diesel 5,87-5,99 zł/l
Gaz LPG 2,73-2,83 zł/l

Skąd tak niskie ceny paliw na stacjach? Szok nastąpi po wyborach?

– Orlen dotuje na okres wyborów, a po wyborach będzie eksplozja censtwierdził niedawni Ryszard Petru, ekonomista i kandydat Trzeciej Drogi w wyborach do Sejmu. Jego zdaniem Daniel Obajtek "oszukuje Polaków, bo potem ceny podwyższy". – Inaczej działa na szkodę spółki, za co może mieć potem postawione zarzuty. Nie może działać na rzecz strat spółki, więc straty będzie musiał odbić tuż po 15. października – ocenił.

Tankowanie samochodu na stacji paliw / Tomasz Sewastianowicz