Kierowcy z kilkudziesięciu polskich miast zamierzają przyłączyć się do protestu przeciwko wysokim cenom paliw - informowało RMF FM. Ogólnokrajowa akcja, której pomysłodawcą jest Łukasz Jasiński, rozpocznie się 28 stycznia (sobota). Tego dnia kierowcy ciężarówek i osobówek zamierzają przejechać autostradą A4 z Brzegu do Wrocławia z prędkością 40 km/h.

Reklama

Podobne protesty są planowane jeszcze między innymi w Bielsku Białej, Busku Zdrój, Krakowie, Warszawie, Poznaniu - a nawet w Tokio.

Shutterstock

Użytkownicy samochodów z ponad 20 polskich miast mają demonstrować swoje niezadowolenie na drogach. Zdaniem organizatora akcji blokady czy też inne akcje na stacjach benzynowych były jak dotąd bezskuteczne, stąd tak radykalne rozwiązanie.

"Nie przyniosło to rezultatów, teraz jest nasz kolejny krok. Kolejnym krokiem prawdopodobnie będzie luty i psucie się aut w Warszawie pod siedzibą ministerstwa" - mówi Jasiński.

Jednak to jeszcze nie koniec planów protestacyjnych. Kolejnym etapem akcji ma być blokada dróg dojazdowych do miast w których w czerwcu organizowane będzie Euro 2012.

Pikanterii całej akcji dodaje to, że protest odbędzie się nawet w… Tokio. Jak donosi stacja chęć udziału zgłosił nawet Polak mieszkający w Japonii na stałe. Zwołał polskich znajomych i ma pikietować przed naszą ambasadą w Tokio.

Oto lista miast, które dołączyły do akcji protestacyjnej...Niżej znajdziecie listę miast, które dołączyły do akcji:

Brzeg:
Blokada autostrady A4 na odcinku Opole - Wrocław oraz autostradowej obwodnicę Wrocławia.

Bielsko Biała:
Blokada drogi szybkiego ruchu.

Busko Zdrój:
Blokada drogi krajowej nr 73.

Shutterstock

Chodzież:
Przejazd obwodnicą z prędkością 20 km/h, wjazd do miasta i przejazd przez całe miasto z prędkością 20 km/h. Cela - stacja Orlen plus tankowanie po litrze paliwa każdy.

Gdynia:
Przejazd przez miasto i powrót obwodnicą.

Gliwice:
Przejazd autostradą A4 z prędkością 40 km/h, z wyprzedzaniem się co jakiś czas z prędkością 50 km/h na trasie Gliwice-Katowice-Gliwice.

Gogolin:
Protest na węźle Gogolin autostrady A4 w stronę Katowic spotka się z drugim protestem, idącym z Bielska Białej na Katowice.Gorzów Wielkopolski:
Blokada obwodnicy z Myśliborskiej w kierunku Skwierzyny. Powrót tą samą trasą.

Krapkowice:
Blokada autostrady A4 w kierunku na Strzelce Opolskie i Opole.

Kraków:
Blokada drogi krajowej nr 7.

Inne

Legnica:
Blokada autostrady A4.

Nowy Sącz:
Blokowanie: Gorzków od Białego Klasztoru do Reala.

Opoczno:
Przejazd krajową 12 z prędkością 30-40 km/h. Wjazd do miasta i jazda w mieście z podobną prędkością. Cel - stacje Orlen – tam kilkukrotne tankowanie za 5 zł.

Ostrów Wielkopolski:
Blokada ulic Dworcowej i Głogowskiej w obie strony ul. Wojska Polskiego, kawałek Raszkowskiej, dalej ul. Alei Słowackiego, kawałek Kaliskiej aż do Galerii Ostrovia, przejazd obwodnicą miasta. Odbicie na węźle Franklinów i wyjazd powrotny do miasta od ul. Poznańskiej do skrzyżowania z ul. Krotoszyńską, przejazd do ul. Dworcowej, gdzie zakończy się akcja. Przejazd z prędkością 20 - 30 km/h.

Poznań:
Przejazd trasą szybkiego ruchu w stronę Auchan Komorniki. Prędkość jazdy w granicach 20-30 km/h.Radom:
Blokada droga nr 7 Radom - Tarczyn.

Reklama

Słupsk:
Przejazd przez ulicę Szczecińską w stronę miasta z prędkością 30km/h , Tuwima, Deotymy, Jana Pawła II, Garncarska, Gdańska, Kierunek Redzikowo, wjazd na obwodnice Słupska, odbicie w stronę Szczecina, odbicie z obwodnicy w ul Westerplatte, Wiejska, Garncarska, Jagiełły, Tuwima, Szczecińska i powrót pod Halę Gryfie, łącznie około 40 minut jazdy.

Tarnów:
Blokada drogi krajowej numer 4 na odcinku Tarnów - Wojnicz (jazda z prędkością 30 km/h).

Tychy:
Blokada drogi ekspresowej S1 na odcinku Tychy - Dąbrowa Górnicza (40 km). Jazda z prędkością 40 km/h.

Tychy II:
Blokada na odcinku Tychy - Katowice. Jazda z prędkością 30 km/h.

Shutterstock

Warszawa:
Blokada drogi ekspresowej S8 na odcinku Mory - do mostu Grota, dalej Wisłostradą - Łazienkowska - Myśliwiecka na Wiejskiej. Jazda ekspresówką 40 km/h a w mieście 30 km/h.

Wrocław:
Przejazd do Brzegu, a potem wspólnie z uczestnikami z Brzegu do Wrocławia.

Zabrze:
Blokada drogi krajowej nr 88.