W przyszłym tygodniu benzyna bezołowiowa 95 będzie kosztować ok. 5,31 - 5,40 zł za litr, benzyna 98 ok. 5,47 - 5,61 zł za litr, a olej napędowy ok. 5,36 - 5,49 zł za litr - prognozują analitycy e-petrol.pl.

Reklama

Dodają, że w cennikach polskich koncernów paliwowych coraz wyraźniej utrwala się rozbieżność między cenami benzyny i oleju napędowego. Olej jest średnio około 105 zł droższy od benzyny 95 (tysiąc litrów). Ceny w hurcie przekładają się na cenniki na stacjach benzynowych - w mijającym tygodniu średnie ceny oleju, o kilka groszy przewyższają benzyny bezołowiowej 95.

"Czas, kiedy olej napędowy był tańszy od benzyny 95 prawdopodobnie mamy za sobą" - uważają analitycy BM Reflex. Jak poinformowali, w mijającym tygodniu na przeważającej części stacji litr diesla był droższy nawet o 5-10 groszy od benzyny 95. "Dodatkowo, czekają nas zmiany obciążeń podatkowych od nowego roku dla oleju napędowego, które wynikają z konieczności dostosowania się do minimalnych poziomów dla krajów członkowskich UE. Dlatego odnotowana w tym tygodniu tendencja na rynku detalicznym będzie pogłębiona. Ceny diesla na trwałe mogą pozostać na poziomie lub powyżej ceny benzyny Eurosuper 95" - uważają eksperci BM Reflex.

W ostatnim tygodniu października średnio za litr benzyny 95 kierowcy płacili 5,35 zł, czyli o 3 grosze więcej, niż tydzień wcześniej. Za olej napędowy 5,38 zł, czyli o 10 gr/l więcej. Cena autogazu nie wzrosła i wynosiła 2,84 zł/l.

W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego benzyna 95 jest droższa o 76 groszy na litrze, olej napędowy o 1 zł, a autogaz o 55 gorszy - wyliczył BM Reflex.