Autostrada A2 - podwyżki opłat od 11 września

Autostrada A2 to nie tylko najdroższa droga w Polsce, ale jest też zaliczana do najdroższych tras w Europie. A od dziś kierowcy mają płacić jeszcze więcej za przejazd między Nowym Tomyślem a Koninem. Nowe stawki za przejazd trasą weszły w żucie w poniedziałek 11 września, od godz. 6 rano.

– Zmiana związana jest z utrzymującą się presją inflacyjną oraz wysokimi stopami procentowymi, które to elementy wpływają na wzrost kosztów utrzymania autostrady – powiedziała Anna Ciamciak, rzecznik prasowy Autostrady Wielkopolskiej. – Stawki opłat za przejazd autostradą ze Świecka do Konina odzwierciedlają rzeczywiste koszty eksploatacji i bieżącego utrzymania infrastruktury drogowej, spłaty zobowiązań kredytowych oraz realizacji wieloletniego planu inwestycyjno–remontowego. Przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 między Nowym Tomyślem a Koninem nie jest w żaden sposób dotowany ze strony państwa, a koszty przejazdu ponoszą kierowcy faktycznie korzystający z autostrady – stwierdziła.

Reklama

Autostrada A2 drożeje, oto nowe stawki opłat za przejazd

Reklama

Stąd przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem autem osobowym kosztować będzie 30 zł, czyli 2 zł więcej niż dotąd. Podwyżka może nie jest duża, ale to już kolejna w tym roku. Przypominamy, że wzrost cen na tym odcinku A2 miała miejsce w marcu.

Według nowej taryfy podróż każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będzie kosztować odpowiednio:

  • 15 zł – kat. 6 (motocykle),
  • 30 zł (+ 2 zł) – kat. 1 (samochody osobowe o dwóch osiach),
  • 47 zł (+ 4 zł) – kat. 2 (samochody o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i samochody o dwóch osiach z przyczepami),
  • 72 zł (+6 zł) – kat. 3 (samochody o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),
  • 109 zł (+9 zł) – kat. 4 (samochody o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami),
  • 300 zł (+20 zł) – kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).
Autostrada A2 / GDDKiA

Autostrada A2 i nawet 30 tys. pojazdów na dobę

Średni dobowy ruch na odcinku Nowy Tomyśl - Konin wynosi około 30 tys. pojazdów. W okolicach Poznania, między skrajnymi węzłami autostradowej obwodnicy miasta, przekracza 90 tys. pojazdów, a w niektórych dniach nawet 110 tys. aut na dobę. Ten odcinek autostrady jest bezpłatny.