- Po południu o godz. 15.30 rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych, na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego. Między innymi zostanie odsłonięty ponik ofiar tragedii smoleńskiej oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - powiedziała Gawor.

Reklama

Poinformowała też, że o godz. 19. zostanie odprawiona msza w bazylice Archikatedralnej. - Po niej marsz pamięci, trasą wszystkim znaną (od pl. Zamkowego do Pałacu Prezydenckiego - PAP), która w tym przypadku będzie trochę przedłużona (do pl. Piłsudskiego - PAP) - zaznaczyła.

Poinformowała, że dotychczas na 10 kwietnia zaplanowano pięć zgromadzeń. W zabezpieczenie obchodów - zapowiedziała Gawor - będzie włączona Straż Miejska. Dodała, że główne uroczystości będą zabezpieczane przez MON i MSWiA. - Na pewno siły policyjne będą duże. Będzie można spotkać Żandarmerie Wojskową - mówiła.

Organizatorem państwowych obchodów jest wicepremier Piotr Gliński.

Obchody zorganizowane przez ratusz zaplanowano przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim – modlitwę odmówić mają przedstawiciele trzech wyznań chrześcijańskich, zostaną złożone kwiaty. O 8.41 – w godzinę katastrofy - zostanie odegrany utwór "Cisza".

Reklama

Przez cały dzień wiele ulic i placów będzie wygrodzonych i całkowicie zamkniętych dla ruchu.