Akcja "Znicz 2015" - największe zabezpieczenie w skali kraju potrwa 4 dni: od piątku 30 października do poniedziałku 2 listopada.

Reklama

W tym roku w trakcie Święta Zmarłych na drogach ma pojawić się kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy. Szczególnie na trasach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy widocznych będzie więcej patroli.

Do akcji włącza się również lotnictwo policji. Funkcjonariusze w śmigłowcach patrolują autostrady, drogi ekspresowe oraz mniejsze drogi dojazdowe do nekropolii.

Policja przypomina, że za kierownicę należy wsiadać będąc trzeźwym i wypoczętym. Po drugie, przed wyruszeniem w drogę trzeba przygotować swój samochód do jazdy: sprawdzić, czy wszystkie światła są sprawne, czy płyny w silniku są uzupełnione, czy opony są odpowiednio napompowane, czy mamy wszystkie dokumenty.

Reklama

Podróż trzeba zaplanować tak aby za jednym zamachem nie pokonywać dystansu, który ma kilkaset kilometrów, tylko rozłożyć go na etapy. Warto, co około 100 km, zrobić sobie krótki postój: wysiąść z samochodu, wyprostować nogi, odetchnąć świeżym powietrzem.

Po czwarte, podróżując, należy pamiętać, że każdy w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a kierowca musi mieć zawsze włączone w aucie światła.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Policja przypomina, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Rowerzyści nie powinni zapominać o prawidłowym oznakowaniu swoich rowerów, tak aby te były widoczne na ulicy.

Reklama

W czasie ubiegłorocznej akcji "Znicz 2014", na polskich drogach doszło do 196 wypadków, w których śmierć poniosło 20 osób, a 252 osoby zostały ranne. Przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu 910 nietrzeźwych kierujących. Wśród ofiar na drodze byli także piesi. Dane pokazują, że był to bezpieczniejszy okres niż w 2013 roku, gdy doszło do 338 wypadków drogowych, w których śmierć na miejscu poniosło 38 osób, a 410 osób zostało rannych. Zatrzymano 1298 kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę po alkoholu.