Tylko w ciągu ostatnich trzech dni doszło do 229 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 301 zostało rannych.

Jest kilka zasad, o których zimną na drodze należy pamiętać podkreśla Alvin Gajadhur rzecznik Inspekcji Transportu Drogowego. Kierowcy muszą się przystosować, zmniejszyć prędkość, w trasie ważne są także sprawne wycieraczki, światła, dobre zimowe opony, a także płyn w spryskiwaczach wyjaśnia Gajadhur.

Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednio dużego odstępu od poprzedzającego pojazdu dodaje Gajadhur. To jest ważne zarówno pomiędzy samochodami osobowymi jak i ciężarowymi, gdy poprzedzający samochód gwałtownie zacznie hamować trzeba zostawić sobie dłuższą drogę na wyhamowanie dodaje rzecznik ITD.

Przed wyruszeniem w trasę należy odśnieżyć auto, dotyczy to także kierowców samochodów ciężarowych - przypomina rzecznik. Lód zalegający na dachach lub przyczepach dużych ciężarówek może być bardzo niebezpieczny. W czasie gwałtownego manewru gdy bryła lodu uderzy w inne auto, to może być przyczyną wypadku - wyjaśnia Gajadhur.

Wybierając się w daleką trasę lub górzyste regiony trzeba też pamiętać o łańcuchach. Często nawet na niewielkich wzniesieniach, ale zasypanych warstwą śniegu bez łańcuchów nie da się podróżować.