Premier Donald Tusk zapowiedział, że kierowcy zostaną zwolnieni z opłat za przejazd autostradą A1 w jej części prowadzącej nad Bałtyk we wszystkie weekendy sierpnia. Dziś w tej sprawie decyzję podejmie rząd.

Reklama

Bramki w obie strony będą otwarte do darmowego przejazdu od piątku od godziny 16.00 do niedzieli do północy. W długi weekend szlabany pójdą w górę już w czwartek 14 sierpnia (od 16.00) i zostaną podniesione również do północy w niedzielę.

Straty Krajowego Funduszu Drogowego pokryte zostaną z rezerwy celowej premiera. Suma ta nie powinna przekroczyć 20 milionów złotych. Premier Tusk powiedział, że decyzja ta ma pomóc rozładować korki na autostradzie. Szef rządu stwierdził, że rozważane jest także wprowadzeniem tego rozwiązania na czas Wszystkich Świętych.

Tusk przyznał, że do końca 2014 roku chce opracowania nowego rozwiązania poboru opłat na autostradach. - Przewidujemy wprowadzenie elektronicznego poboru opłat na autostradach lub winiet - powiedział szef rządu.

Gdy projektowano polskie drogi, przewidywano mniejszą liczbę samochodów nimi jeżdżących. Teraz, szczególnie w okresie wakacyjnym na autostradzie prowadzącej nad morze widać, że system wymaga zmiany - stwierdził premier.