Inspekcja Transportu Drogowego opublikowała listę dróg na których zostanie zbudowany odcinkowy pomiar prędkości. Wynika z niej, że miejsc kontroli kierowców będzie 29. Spis obejmuje też lokalizacje rezerwowe. Kiedy urządzenia zaczną mierzyć prędkość kierowców?

Reklama

>>>Odcinkowy pomiar prędkości. Oto LISTA miejsc

Wykonawca odcinkowego pomiaru prędkości powinien zostać wyłoniony na przełomie marca i kwietnia 2014 roku. Montaż pierwszych urządzeń planujemy rozpocząć w drugiej połowie 2014 roku. Wszystkie odcinki na których zostanie zbudowany nowy system będą oznakowane analogicznie jak fotoradary - powiedział w rozmowie z portalem dziennik.pl Łukasz Majchrzak z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Na każdym z wymienionych 29 odcinków dróg zostaną zainstalowane kamery odczytujące numery rejestracyjne pojazdów (jeden zestaw na początku odcinka, drugi na końcu).

Reklama

Kiedy samochód opuści kontrolowany odcinek, system wyliczy średnią prędkość auta na całym dystansie. Jeżeli trasa została przejechana zbyt szybko, zapłacimy mandat.

Reklama

Majchrzak uważa, że nowy system wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Spodziewa się redukcji wypadków na wybranych trasach na wysokim, kilkudziesięcioprocentowym poziomie.

Opieramy się na najlepszych doświadczeniach z innych krajów, w tym na wynikach sytemu zbudowanego na włoskich drogach - tam śmiertelność spadła o 51 proc. Jeszcze większa redukcja została zanotowana w Wielkiej Brytanii - na niektórych odcinkach sięgając nawet 85 proc. W typowaniu lokalizacji pomocne było opracowanie przygotowane na zlecenie GITD przez specjalistów z Politechniki Gdańskiej oraz Politechniki Krakowskiej - mówi Majchrzak.

W opinii przedstawiciela Inspekcji inną korzyścią płynącą z pojawienia się odcinkowego pomiaru prędkości na polskich drogach będzie upłynnienie ruchu. Kierowcy odejdą od szarpanej jazdy a to przełoży się na mniejsze spalanie paliwa i eksploatację samochodów, a co za tym idzie na korzyści dla środowiska.