Dziennik Gazeta Prawana logo

Najdroższa droga świata zmieniła klimat!

2 grudnia 2013, 10:42
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Budowa
Budowa/Shutterstock
Najdroższa droga na świecie zmieniła klimat. 48 kilometrów trasy między Soczi, a Krasną Polaną nieodwracalnie zmieniło miejscowy ekosystem.

Droga wybudowana za dwa miliardy dolarów łączy ze sobą Soczi, gdzie podczas zimowych igrzysk będą rozgrywane imprezy na lodzie, z wyżej położoną Krasną Polaną - tam na śniegu rywalizować będą narciarze.

wyjaśnia miejscowy ekolog Władimir Kimajew.

Tłumaczy, że z jednej strony wydrążono tunele, które spowodowały, że masy powietrza skróciły swoją drogę i wieją przez nie - prostszą drogą. Z drugiej strony podczas budowy drogi zmieniony został teren wzdłuż koryta rzeki Mzymta.

Wycięto lasy i przekopując wierzchołki okolicznych wzniesień zmieniono ich kształt. Na Krasnej Polanie średnia temperatura w sali roku się podniosła, natomiast na terenie nizinnym spadła. Jak zaznacza Kimajew z Ekologicznej Straży Północnego Kaukazu wiatry spowodowały, że co kilkanaście dni nad Soczi przechodzi trąba powietrzna, która niszczy drzewa i domy.

O ile dokładnie stopni zmieniły się temperatury nie wiadomo. Wraz z rozpoczęciem prac budowlanych na trasie miedzy Soczi, a Krasną Polaną przestano prowadzić monitoring ekologiczny. W Soczi i okolicach, odpowiednie służby nie prowadzą badać jakości wody, mikroklimatu, zmian atmosferycznych, czy temperatury.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło IAR
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj