Minister transportu Sławomir Nowak odpowiadał na pytania słuchaczy radia RMF FM.

Reklama

Oto co odpowiedział po zapytaniu o możliwość namówienia koncesjonariuszy autostrad na wprowadzenie weekendowej promocji na przejazdy autostradą…

Tu musielibyśmy przeanalizować tak naprawdę każdy odcinek koncesyjny oddzielenie, dlatego, że koncesjonariusze mają różnie skonstruowane umowy koncesyjne. Boleję nad tym, to jest błąd - wtedy, kiedy były podpisywane te koncesje - już nie będę zwalał na nikogo winy, ale to było przed rządem Platformy Obywatelskiej. Dzisiaj koncesjonariusze mają bardzo dużą dowolność, jeśli chodzi o kształtowanie cen. To, co udaje mi się i udało się np. w Stalexporcie wywalczyć, to jest obniżenie opłat za motocykle - powiedział Sławomir Nowak na antenie RMF FM.

Padło też pytanie o odszkodowanie z tytułu niezrealizowanego kontraktu, które miała wypłacić Polsce firma Covec…

Sprawa jest w sądzie. Jeszcze nie wypłaciła gwarancji. Tutaj są dwie składowe tych roszczeń, których żądamy od Covecu: po pierwsze wypłacenie gwarancji, która się należy i powinna być już wypłacona. Banki chińskie to zablokowały, sprawa jest w sądzie, czekamy na wyrok sądowy. Ale wygramy to. Nam się po prostu ta gwarancja, chyba 15 mln złotych, należy. Drugi proces, który czeka dopiero Covec, to jest odszkodowanie za utracone przychody, za straty na kontrakcie. To będzie kilkaset milionów złotych, ale to dopiero będziemy w stanie zrobić po zakończeniu inwestycji na A2 - powiedział Nowak.

Reklama