Był to już trzeci wniosek o upadłość Hydrobudowy, dwa poprzednie zostały umorzone.

Reklama

"Dzisiaj sąd zwrócił ten wniosek, ponieważ nie został opłacony. Wniosek składała spółka Budownictwo Drogowe Krug" - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Sądu Rejonowego w Poznaniu Joanna Ciesielska-Borowiec.

W poniedziałek o godz. 10.45 kurs akcji Hydrobudowy spadł o 18,18 proc., do 0,54 zł, o godz. 14.19 akcje taniały o tyle samo.

Zdaniem analityka Open Finance Romana Przasnyskiego naturalny jest spadek notowań spółki po informacji o wniosku o jej upadłość.

GDDKiA podała w poniedziałek, że budowa autostrady A4 na odcinku Tarnów-Dębica, która wcześniej była spowolniona przejściowymi problemami konsorcjum Hydrobudowy, od piątku jest kontynuowana bez zakłóceń.

Hydrobudowa odzyskała możliwość regulowania swoich zobowiązań wobec podwykonawców i dostawców, gdyż w czwartek Bank Pekao, który finansuje spółkę, zdecydował o odblokowaniu linii kredytowej w pełnej wysokości - poinformował w poniedziałek w komunikacie rzeszowski oddział GDDKiA.

"Aby zapewnić płynną realizację tego odcinka A4, dla konsorcjum uruchomiona została celowa linia kredytowa. Część udostępnionego limitu została czasowo zablokowana, co przyczyniło się do powstałych opóźnień w płatnościach. W czwartek Bank Pekao, finansujący spółkę, zdecydował o odblokowaniu limitu w pełnej wysokości" - dodano.

Wykonawcą robót na tym odcinku jest konsorcjum w składzie: Hydrobudowa Polska, PBG, Aprivia i Siac Construction.

Reklama

Na koniec 2011 r. grupa Hydrobudowa Polska miała 1,17 mld zł zobowiązań krótkoterminowych w tym zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania wynosiły 595,96 mln zł, a zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych - 502,5 mln zł. Zobowiązania długoterminowe wynosiły 50,59 mln zł. Na koniec 2011 roku należności z tytułu umów o usługę budowlaną wynosiły 668,6 mln zł, a należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 497 mln zł. W tym czasie spółka miała 479 mln zł kapitałów własnych.